A brexittel az Egyesült Királyság legfőbb célja az volt, hogy megfékezzék az Európai Unió más tagállamaiból érkező bevándorlóáradatot. Ez sikerült is, közben azonban jelentősen nőtt az Európán kívülről az Egyesült Királyságba – legálisan és illegálisan – érkezők száma. Az egy hónapja hivatalba lépett kormányfő, a munkáspárti Keir Starmer valós megoldással nem tudott előállni, ahogy a 14 évig kormányzó konzervatívok sem. A megélhetési nehézségek miatt ráadásul a korábbi feszültségek is kiélezettebbé váltak. Ennek a problémahalmaznak a leképeződései az aktuális brit zavargások.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA kormányfői székből múlt héten távozó, Rishi Sunak vezette politika erő oldalát eltávolították Elon Musk platformjáról.
Szerző(k): Gulyas ÁbelA héten választottak parlamenti képviselőket a britek és a franciák is vasárnap hoznak súlyos döntést. Szlovákia fellélegezhetett: uniós pénzhez jutott az ország. A Facebook és az Instagram anyavállalatával, a Metával szemben pedig az EU úgy döntött, vádat emel. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA Munkáspárt 14 év után kerülhet vissza a hatalomba.
Szerző(k): T. E.A konzervatív kormányfő már napok óta azt sulykolja nyilvános beszédeiben: nem szabad hagyni, hogy a Munkáspárt szupertöbbséget szerezzen. A végső győzelemben már a látszat kedvéért sem bízik. Ez pedig nem véletlen, mivel több mint 20 százalékpontos is lehet a lemaradásuk a munkáspártiak mögött.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRishi Sunak brit miniszterelnök vélhetően nem számít győzelemre a – váratlanul – júliusra meghirdetett parlamenti voksoláson, látja ő is, hogy a Konzervatív Párt lemaradása tetemes a Munkáspárt mögött – vélekedik az Economxnak nyilatkozó szakértő. Azzal kalkulálhat azonban, hogy a vereség megalázóbb mértékű lenne akkor, ha őszig várnának a voksolással. Sunak aduásza a kampány során az Egyesült Királyság gazdasági helyzete lehet: a csökkenő infláció és munkanélküliség, a növekvő reálbérek, valamint a recesszióból való kilábalás – ezekre koncentrálhat megnyilvánulásaiban a kormányfő a következő hetekben.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRishi Sunak brit miniszterelnök bejelentette, parlamenti választásokat tartanak az Egyesült Királyságban július 4-én. A spanyol, az ír és a norvég kormányfő pedig arról beszélt, országaik szuverén államként fogják elismerni Palesztinát. A görögök uniós intézkedést várnak az inflációs válság kezelésére, amelyet Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök szerint a multinacionális vállalatok árpolitikája idézett elő. Heti külpolitikai összefoglalónk.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA Konzervatív Párt ismét bevezetné a kötelező katonai vagy polgári szolgálatot. A választási programpontként vasárnap ismertetett tervezet szerint mindazok a nagykorúak, akik befejezik iskolai tanulmányaikat, saját döntésük, illetve alkalmassági vizsgálatok alapján számos lehetőség közül választhatnának. Ezek egyike lenne a katonai szolgálat.
Szerző(k): EconomxSzakadó esőben, tiltakozó tömeg előtt jelentette be a brit kormányfő a nagy-britanniai parlamenti választások dátumát.
Szerző(k): Zádori Bence