Hétvégén Orbán Viktor miniszterelnök három célt jelölt meg, és érdekes módon, egyelőre az egymillió forintos bruttó átlagbér tűnik a legmegvalósíthatóbbnak. A Liga Szakszervezetek elnöke optimista, a szakértő szerint pedig ennél már nagyobbat növekedtünk az elmúlt években.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaElképzelhető egy olyan európai és globális piac, ahol csak ESG-tanúsítvánnyal rendelkező cégek köthetnek üzletet. Az Orbán-kormány ezért is kérdezhet most rá, hogy egy magyar cég milyen mértékben tartja tiszteletben a magánszemélyek gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadsághoz fűződő jogait. Az összefüggések érdekében kérdeztük Sebestyén Géza közgazdászt.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA hétfői Kormányinfó sok szempontból különleges volt. Egyrészt bejelentették az ágazati különadóként funkcionáló védelmi hozzájárulásokat, másrészt amíg Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az újságírók kérdéseire válaszolt, elszállt a forint. És ez nem az első ilyen alkalom. A helyzet komoly: az inflációt is növelheti a kialakult helyzet.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAhogy azt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb részletes jelentéséből is kiderül, semmi jót nem vetítenek előre a ipari adatsorok az idei évre nézve. A szakértők szerint olyan a magyar gazdaság helyzete, mintha a meccs közben hasra esett focista nem felállna, hanem fekvőtámaszokba kezdene.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA szakértő szerint egészen biztosan átlépjük a lélektani határt, aminek van egy hosszú- és rövidtávú oka is.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz ipari termelés nemcsak lassul, hanem egyenesen zsugorodik, ami magával rántotta hazánk GDP-jét. A kormányzat most egy versenyképességi javaslatcsomagot vár Nagy Mártontól. Megnéztük, milyen lehetőségek előtt áll a gazdasági vezetés.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaJubileumi, 25. kormányfői évértékelőjét tartotta meg Orbán Viktor szombaton a Várkert Bazárban. Mik voltak miniszterelnök legerősebb mondásai? Hogyan érintették a beszédet az elmúlt hetek történései? Elemzőkkel keressük a válaszokat, az Economx YoutTube oldalán.
Szerző(k): EconomxAz Oeco-Index szerint Magyarország a világ harmincnegyedik legfejlettebb országa, míg az uniós tagállamok listáján a tizennyolcadik helyen szerepel. Ez egyébként azt is jelenti, hogy hazánk 2017-hez képest az EU-ban négy (14-ről 18-ra), globálisan pedig öt (29-ről 34-re) helyet csúszott vissza, ugyanakkor az index készítői szerint továbbra is az elithez tartozunk.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb közléséből kiderült, hogy igaza volt azon elemzőknek, akik a lakossági fogyasztás drámai visszaesésére és annak jelentős gazdasági hatásaira figyelmeztettek. Miközben arra is jó esély kínálkozik, hogy az idei év a tavalyihoz képest érdemi elmozdulást eredményez majd a kiskereskedelmi, és azon belül az élelmiszer-forgalomban, a szakértő arra is figyelmeztet, 2022 túlságosan kiugró év volt, aminek tavaly ittuk meg a levét.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés Csaba