A Pedro Sánchez által vezetett kormány kénytelen már az amnesztiatörvény parlamenti elfogadása előtt magyarázkodni a tervezet miatt az Európa Tanács küldöttségének. Az ismét ellenzéki szerepkörbe szorult, de a felsőházban többséggel bíró konzervatívok hívták őket Madridba, hogy vizsgálódjanak. Szeretnék ugyanis elérni, hogy uniós jogállamisági eljárás induljon Spanyolországgal szemben is. A kormánynak azonban inkább az alkotmánybírósági fogadtatástól kell első körben tartania az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennMaguk a katalán képviselők sem támogatták a spanyol parlament alsóházában azt a javaslatot, amely alapján amnesztiát kaphatnának a függetlenségi törekvések miatt megvádolt katalán vezetők. Mint kiderült, azt nehezményezték, hogy sokak, köztük a Brüsszelben, önkéntes száműzetésben élő Carles Puigdemont elnök számára sem nyújtott volna védelmet aktuális formájában a törvény.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRettegnek a spanyol cégvezetők, hogy az ország gazdaságán csapódhathatnak le az amnesztiatörvény hatásai. A kormány a katalán függetlenségi törekvések miatt elítéltek felmentésén dolgozik, az üzleti szektor szerint azonban ezzel külföldi bizalmat és befektetéseket bukhat el az ország. A konzervatív párt pedig szorgalmazza, hogy Brüsszel Spanyolországgal szemben is fontolja meg az amnesztiatörvény miatt a jogállamisági eljárás indítását.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennPedro Sánchez spanyol szocialista pártvezető megígérte a vágyott amnesztiát az elítélt katalán vezetőknek, a parlamenti támogatásért fejében. A lengyel kormánypárt pedig megkapta a lehetőséget a folytatásra Andrzej Duda lengyel államfőtől, csak éppen élni nem tudnak vele a várakozások szerint. A Nemzetközi Valutaalap pedig javította a kínai GDP-növekedési kilátásokat. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennPedro Sánchez szocialista pártvezető tisztában van vele, hogy elsősorban a katalán képviselőkön múlik, élni tud-e a kormányalakítási lehetőséggel. Katalónia elsődleges követelése a támogatásukhoz az, hogy kapjanak teljes amnesztiát a 2017-es függetlenségi ügyek kapcsán elítélt vagy eljárás alatt álló személyek, köztük Carles Puigdemont korábbi katalán elnök. A végső soron függetlenségről álmodozó régió vezetői októberben szavaznak arról, támogatják-e Sánchezt.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz olaszok és a németek a bevándorlási kérdéseken hajba kaptak. A római kormány a brüsszeli korlátokat is feszegeti, növelték ugyanis az állami kiadásokat, ezzel pedig azt is bevállalták, hogy a vártnál nagyobb lesz idén és jövőre is a vártnál a költségvetési deficit. A spanyol konzervatív párt pedig nem tudott élni a kormányalakítási lehetőséggel. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): EconomxMessze van még attól, hogy újabb sikeres kormányalakítást ünnepeljen Pedro Sánchez aktuális spanyol kormányfő és az általa vezetett szocialista párt, ám egy nagy lépéssel mindenképp közelebb kerültek hozzá. A katalán Junst per Catalonia párt támogatásával elérték, hogy a parlament alsó házában az ő jelöltjük, Francina Armengol váljon házelnökké.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennVasárnap választásokat tartanak Spanyolországban, a voksolás az előzetes várakozások szerint a szocialista kormány leváltását eredményezheti. A Néppártnak azonban valószínűleg a szélsőjobboldali Vox felé kell fordulnia, az önálló kormányzáshoz nem lesz meg a megfelelő támogatottsága. A Vox hatalomra kerülése márpedig egy felmérés szerint a spanyolok mintegy 60 százalékát aggodalommal töltené el.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennNémetországban is át kellene venni a kánikula idejére a spanyol munkaügyi gyakorlatot: korán kellene kelni, reggel – nagyobb hatékonysággal – dolgozni, délben pedig sziesztázni – javasolta Johannes Nießen, a közegészségügyi szolgálat orvosszövetségének elnöke. A szakember a dress code-ot is felszámolná erre az időszakra.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn