Miközben közel 660 ezer forintra nőtt az átlagkereset, a háztartások inflációs érzete tovább romlott. Ugyanakkor Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az Economx érdeklődésére elárulta, hogy idén jó esély van a 8-10 százalékos reálbér-növekedésre, ami példátlan eredmény lenne.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaFeszélyezett a hangulat a közvélemény-kutatók háza táján, miközben már egy hónap sincs hátra a választásokig.
Szerző(k): Zádori BenceBár a makrogazdasági számok azt feltételeznék, hogy a lakosság derűsebben látja a jövőt, ettől még nagyon messze állunk. Megnéztük a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. és a Nézőpont Intézet legfrissebb számait.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA hét elején ismét üzemanyag-drágulásról szóltak a hírek, aminek az adott külön piakntériát, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egyeztetésre hívta a MOL-t és a Magyar Ásványolaj Szövetséget (MÁSZ) az ismételt áremelkedés miatt. Az Economxnak nyilatkozó energiapolitikai szakértő szerint a kormányzat akár most is alkalmazhatja a legkeményebb eszközét.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz elmúlt öt esztendőben brutálisan nőtt a kormányzati szektor bruttó adóssága, a tervek szerint a mértéke elérheti a 60 ezer milliárd forintot. Szintén nem könnyű az önkormányzatok helyzete sem, hiszen a költségvetési jelentés szerint idén negatív tartományba fordul a szektor egyenlege. Az Economxnak nyilatkozó makrogazdasági elemző szerint vannak pozitívumok is.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA gazdasági helyzet javul, ugyanakkor valószínűleg az előzőnél magasabb inflációs évtized várható a világgazdaságban, és még sem lenne jó ötlet, ha gyors lenne a javulási pálya.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaViharos heteken kénytelen manőverezni a magyar gazdasági politika: idén februárban soha nem látott méretű államháztartási hiány íratta át a kormányzat elképzeléseit, úgy, hogy közben a lakossági bizalom éledezni kezdett. A szakértő szerint viszont idén már növekedési pályára állhat a gazdaság, 2025 pedig egész jól néz ki a távolban.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz idei évben tetőfokára hághat az európai uniós támogatásháború, a két torony, Párizs és Berlin kivonná magát az elaggott fellegvár, Brüsszel befolyása alól. Az uniós hivatalnokok arra figyelmeztetnek, hogy Németország és Franciaország az Európai Unió gazdasági egységének aláásásán kezdett el dolgozni. Lépésük érthető, hiszen az orosz-ukrán háború óta elszabadult energiaárak komolyan veszélyeztetik vállalataik versenyképességét.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaMiközben az országot sokkolta az infláció, és 2021 óta 63 százalékkal növekedett az élelmiszerek ára, a Fidesz támogatottsága érdemben nem csökkent. Sőt, ha holnap lennének a választások, minden második szavazó a jelenlegi kormánypártok támogatná. De mi ennek az oka? Közvélemény-kutatókat kérdeztünk.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés Csaba