Újra, idén immár sokadszor gyengül a forint úgy, hogy közelíti az euró a 400-as szintet. Az exporttöbblet és a magas devizatartalékok stabilitást vagy akár erősödést is indokolnának, az árfolyam mégis gyengül. Nézzük, mi állhat a háttérben.
Szerző(k): Fellegi TamásAz uniós források érkezése továbbra is folyamatos: május végéig 546,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor az uniós kiadások 801,9 milliárd forintot tettek ki.
Szerző(k): Horváth TiborSpeciális időszakban tartják idén az európai parlamenti választásokat, ugyanis heteken belül el kell kezdeni az Európai Unió következő költségvetésének a tervezését. Nagy esélye van annak, hogy 2027 után Magyarország kevesebb forráshoz jut majd. A Economx podcast legfrissebb adásában erről is beszélgettünk Tóth Tamással, az EuroAtlantic Zrt. uniós szakértőjével.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaHazánkban idén egyszerre tartják az európai parlamenti és a helyhatósági választásokat, a szakértő szerint azonban csak úgy lehet képviselni a helyi érdekeket, ha ismerjük az uniós lehetőségeket is. Az Economx podcast legfrissebb műsorában dr. Bartuszek Lilla, a Fenntartható városok kezdeményezés alapítója arra a kérdésre is választ adott, hogy szükség van-e még egyáltalán az önkormányzatiságra, és hogy lehet a rendszert élhetőbbé változtatni.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA Závecz friss felmerése szerint az emberek többsége inkább egyetért azzal az állítással, hogy az uniós pénzeket a kormányok kihagyásával kell eljuttatni az önkormányzatokhoz, vállalkozásokhoz és civil szervezetekhez.
Szerző(k): Vermes ÁdámA lap szerint az EU azért hezitál, mert tartanak attól, hogy még inkább Moszkva és Peking karjaiba sodorják a magyar miniszterelnököt.
Szerző(k): EconomxAz Eurostat adatai szerint Magyarország a jelenlegi uniós ciklus alapján a tagállamok felső harmadába tartozik a források lehívását tekintve, annak ellenére, hogy továbbra is érvényben vannak az 55 százalékos jogállamisági felfüggesztések. Azonban hiába az eddig befolyt 1,6 milliárd euró, Navracsics Tibor miniszter szerint hazánkban regionális dráma zajlik.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA 2021-2027-es időszakban a minket megillető 22 milliárd euróból 1,6 milliárd eurót, tehát az uniós források 7,4 százalékát kapta meg eddig Magyarország, ez azt jelenti, hogy a tagállamok között időarányosan a TOP 8-ban van, ami kifejezetten jó eredmény– mondta a konferenciát megnyitó előadása után az Economxnak Navracsics Tibor.
Szerző(k): Károly GáborAz 55 százalékos blokkolások ellenére is, Magyarország már 1,6 milliárd euróhoz jutott uniós forrásokból – mondta az Economxnak Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter. A vonatkozó listán ezzel a teljesítménnyel Magyarország a nyolcadik az Európai Unióban.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés Csaba