A megújuló energiával történő vízbontás eredménye, a zöldhidrogén akkor lesz igazán versenyképes üzemanyag az energiapiacon, amikor az előállítási költsége kilogrammonként megközelíti az 1 dollárt. Amikor néhány évvel ezelőtt e tézist az elemzők megfogalmazták, az egységár még 5 dollár feletti szinten állt. Most azonban már megkezdődhet a 2 dollár alatti termelés korszaka.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMi van akkor, ha az energiaátmenet időszakát lezáró, az utolsó tétel, a zöldhidrogén a jelenlegi, vízbontásra épülő, felettébb energiaigényes megoldásnál egyszerűbben, olcsóbban, és gyakorlatialg kicsik és nagyok számára is egyszerre megoldást nyújtó módon rendelkezésre bocsátható? A kérdésbe csomagolt állítást, a csapvízzel is működtethetőnek mondott energetikai Jolly Jokert ígéri egy spanyol tudós - aki a berendezés prototípusát már meg is építette.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAhogyan eddig az olajtankerek, a közeljövőben a világ zöldhidrogént szállító hajói is előszeretettel hajóznak majd a Szuezi-csatorna közelébe. Ott épül ugyanis a világ egyik, talán a legnagyobbak közé fejlődő zöldhidrogén-termelő és szolgáltató központja.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMinden nap Európa energetikai infrastruktúrájának és függetlenedésének szükségességéről szól, ahogy egyre hosszabbra nyúlik az orosz invázió Ukrajnában, és közeledik a nagyon hidegnek ígérkező tél. Az átállás nem kivitelezhetetlen, egy újonnan megjelent tanulmány szerint viszont eszelős pénzeket kell minderre elkölteni a következő évtizedekben.
Szerző(k): Rácz GergőHa a közvetlen ok-okozati összefüggést nem is ismerik majd be, kétségtelen, hogy miután a holland Shell tavaly több nagy pofont is kapott a fogyasztók által elégtelennek tartott klímavédelmi lépései miatt, az energiacég nagyon összekapta magát. Most éppen arra készülnek, hogy megépítsék Európa aktuálisan legnagyobb zöldhidrogén üzemét.
Szerző(k): Szabó M. IstvánEgy frissen, Németországban kötött szándéknyilatkozat ismét átrajzolja a globális pályát a szén-dioxid-mentesítésre készülő vas-, és acélgyártók előtt, de az ügyletbe lépő energetikai óriásvállalatnál már azzal is foglalkoznak, hogy ne csak egyszerű adok-kapok legyen a közös munka végeredménye.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz igazán kedvező feltételekkel rendelkező területeken 65 centbe, a kevésbé kedvező térségekben pedig 115 centbe is kerülhet majd a zöldhidrogén kilója 2050-ben. A látszólag nem mindennapi jóslatot a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (Irena) tette, de ennél érdekesebb az, hogy a szervezet országokat is megnevezett - egy új energiavilág lehetőségét is megrajzolva.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz energiaszektor gyors átalakulásában az egyik sprint azért zajlik, hogy megtalálják az olcsó, nagy mennyiségű zöldhidrogén előállításának kémiai, technológiai és gyártási útját. Egy amerikai ötlet ebben vet fel új lehetőséget azzal, hogy nem a vízbontással, hanem a biogázzal indul neki a hidrogén előállításnak.
Szerző(k): Szabó M. István