A kereskedőket képviselő MNKSZ ellenzi a hatósági árszabást. Megítélésük szerint az állami árplafon hosszú távon nem csökkentette az inflációt. Egyenesen a miniszterhez fordulnak meglátásaikkal.
Szerző(k): Sándor ZoltánKét alapvető termék árát is alaposan megnyirbálta a nagy áruházlánc. Kérdés, döntésükben mennyire játszott szerepet a belengetett ársapka.
Szerző(k): G. É.Egy rakás termék esetében azt érezheti az „átlagfogyasztó”, hogy az elmúlt tíz évben mindennek kegyetlenül elszállt az ára, a statisztikák mégis némileg árnyalják a képet – bár nem feltétlen mindig azt a képet, hogy elszálltak az árak, mert azok ha nem is elszálltak, de jelentősen megugrottak. Viszont – szintén a hivatalos statisztikák szerint – az elmúlt tíz évben a fizetések is nagyot nőttek: az átlagkeresetek több mint a duplájukra emelkedtek egy évtized alatt. Cikkünkben azt néztük most meg, hogy néhány termék esetében mit is jelentett ez a tíz év – forintosítva.
Szerző(k): Károly GáborJó irányba haladnak a német inflációs mutatók. Az energia egyértelműen olcsóbb lett, az élelmiszer pedig nem drágult annyira, mint korábban.
Szerző(k): G. É.Januárban tovább gyorsult az élelmiszerárak emelkedése, a nemzetgazdasági miniszter pedig már tárgyalt is az érintettekkel arról, hogy ez így nincs rendjén. Felmerül a kérdés, hogy a kormány hasonlóan határozottan jár-e majd el a szolgáltatók esetében is – ugyanis a hasonló súlyú kategóriában még az élelmiszereknél is jobban elszálltak az árak.
Szerző(k): Károly GáborKedden ismerteti a Központi Statisztikai Hivatal a 2025 januárra vonatkozó fogyasztói árakat. Egyelőre nem tudni, hogy mennyire lesznek rosszak az adatok, de hétfőn Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már belengette, hogy ha kell, újra árstopot vezetnek be. A termékek árát megrendszabályozó – bizonyos tekintetben az uniós jogokkal ellentétes – gazdaságpolitikai intézkedés nem előkép nélküli hazánkban, egy kiugró inflációs időszakra ad választ ezzel az eszközzel a kormányzat. Az megint más kérdés, hogy melyik árstop jöhet, ha például tegnapi Mol-papírok mozgását nézzük, szinte biztos, hogy nem az üzemanyagok árába nyúlnak bele.
Szerző(k): Németh TamásAz ENSZ római székhelyű Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által közölt adatok szerint decemberhez képest 1,6 százalékkal csökkent az élelmiszertermékek világpiaci ára 2025 első hónapjában, éves bázison viszont 6,2 százalékos növekedést regisztráltak.
Szerző(k): Gulyás ÁbelIgazán távol állnak egymástól az OECD országai - az inflációt tekintve. A törököket még mindig nyomja 44,4 százalék, míg a svájciak vagy például a Costa Ricán élők nem is érzik, hogy létezik, meg sem közelíti az 1 százalékot.
Szerző(k): Economx