Az európai országok vállalatai folyamatosan a legjobbak közé tartoznak a munka és a magánélet közötti egyensúly tekintetében, az elsők között próbálták ki oéldául a négynapos munkahetet, és a világon a legmagasabb átlagfizetéseket kínálják más munkavállalói juttatások mellett – írta a euronews, miután a Fortune kiadta a 100 legjobb európai vállalatról szóló listáját, amelyet Európa-szerte több mint 2 millió munkavállaló válaszaiból állítottak össze.
A lista élén álló cégeknek olyan alkalmazottai voltak, akik motiváltabbak voltak a munkavégzésben, és jobban érezték magukat cégük munkamódszerében. A Great Place To Work blogja szerint piaci tanulmányuk azt mutatta, hogy
Kapcsolódó
- magas beosztású dolgozók közel 90 százaléka számolt be arról, hogy több erőfeszítést tesz a munkája elvégzése érdekében, míg ez az arány mindössze 59 százalék egy átlagos európai munkahelyen;
- a bajtársiasság hajtóerő, mivel a dolgozók 108 százalékkal nagyobb valószínűséggel tesznek nagyobb erőfeszítést, ha együttműködő kollégákkal dolgozhatnak;
- a vezető helyen álló munkaadók alkalmazottainak 86 százaléka jelezte, hogy hosszú távon szeretne a cégnél maradni;
- míg más munkahelyeken ez az arány mindössze 60 százalék, ami különösen fontos volt azok körében, akik a munkájukat értelmesnek tartják.
A jelentés azt is megállapította, hogy az innovációs ráta 66 százalékkal magasabb a vezető munkahelyeken, és főként a vállalatok által biztosított folyamatos képzési és fejlesztési lehetőségek miatt.
Íme azon cégek tízes listája, amelyeknél jó volt dolgozni 2024-ben:
- DHL Express Europe, Németország
- AbbVie Biotechnology & Pharmaceuticals, Egyesült Államok
- Hilti Construction & Infrastructure, Liechtenstein
- Hilton Hospitality, Egyesült Államok
- Cisco, Information Technology, Egyesült Államok
- Stryker Manufacturing & Production, Egyesült Államok
- Allianz Financial Services & Insurance, Németország
- Specsavers Retail, Egyesült Királyság
- Agilent Technologies Biotechnology & Pharmaceuticals, Egyesült Államok
- Chiesi Europe Biotechnology & Pharmaceuticals, Olaszország
A munka és a magánélet egyensúlya szintén kulcsfontosságú tényező volt a vállalatoknál, ez az egyik olyan szempont, amelyet a munkavállalók a leginkább értékeltek.
Az egyik legjobb vállalatnál dolgozó munkavállalók mintegy 85 százaléka azt mondta, hogy arra ösztönözték őket, hogy egyensúlyt tartsanak a munkájuk és a magánéletük között, 92 százalékuk pedig arról számolt be, hogy szükség esetén szabadságot tudnak kivenni.
Már nincs határ munka és magánélet között, de a fiataloknak ez nem gond
Az elmúlt évek történései a munkavégzésben, például a home office elterjedése és a technológiai fejlődés elmosta a határokat a munka és a magánélet között, emiatt a munka és a magánélet integrációja vált elsődlegessé. Az Y és Z generáció számára már nem az egyensúly, hanem a harmónia a cél, amelyben a munka a magánélet szerves részévé vált. Erről itt olvashatja el a részleteket >>>A munkahelyi méltányosság is jelentős szerepet játszott, és hozzájárult az egyes vállalatok magasabb helyezéséhez.
Az említett cégek alkalmazottai arról számoltak be, hogy
- az előléptetések tisztességesek voltak (78 százalék);
- méltányos részesedést kaptak a vállalati nyereségből (70 százalék);
- vezetőik pedig nem válogattak a munkatársaik között (81 százalék).
Ez a méltányosság érzés összefüggött azzal is, hogy az alkalmazottak hajlandóak voltak mesterséges intelligencia (AI) eszközöket alkalmazni a munkájuk során.
Míg az európai munkavállalók még mindig vonakodnak a mesterséges intelligencia átvételétől, a technológiai szektor általában véve nem domináns erő Európában, ami a munkahelyeket illeti.
A Fortune szerint míg az idei listán mindössze 15 vállalat szerepel a technológiai szektorból, a régi vállalkozások is az innováció, az automatizálási technológiák bevezetésénél tartanak.
A Volkswagen például az év elején bejelentette, hogy egyes járműveiben integrálja az AI chatbot ChatGPT-t a hangasszisztensbe, de a Shell is például mesterséges intelligencia-alapú technológiát alkalmaz a mélytengeri kutatásban és termelésben, a működési hatékonyság javítása, a folyamatok felgyorsítása és a termelés növelése érdekében.
Itt a vége? Elkezdték temetni a mesterséges intelligenciát
A fejlődés lassulása egyre nyilvánvalóbbá válik, ráadásul a fejlesztők 2028-ra kipréselhetik az összes felhasználható adatot, amivel egy MI-t tanítani lehet. Itt tudhat meg erről többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!