Az amerikai vállalatok egyre több pénzt fektetnek az adatközpontok építésébe, miközben versenyeznek a mesterséges intelligencia terén.
Az amerikai Census Bureau (népszámlálási hivatal) legfrissebb számai szerint az adatközpontokra fordított
magánépítési kiadások évi közel 30 milliárd dollárra emelkedtek, ami több mint kétszerese annak, amit 2022 végén, az OpenAI ChatGPT nyilvánosságra hozatalakor mértek.
A vállalati Amerika most nagyobb összeget fordít az adatközpontok építésére, mint minden olyan kategóriára, amely még tavaly is több pénzt vonzott, a szállodáktól a kiskereskedelmi és szabadidős létesítményekig.
Az Egyesült Államok az adatközpontokba történő beruházások élére állt, és a KKR & Co. alapkezelő szerint a globális kiadások elérik az évi 250 milliárd dollárt (mintegy 95 ezer milliárd forintot).
Az iparág profitál a mesterséges intelligencia fejlődéséből és annak egyre nagyobb mértékű számítási teljesítmény iránti igényéből – adott hírt róla a Bloomberg, megállapítva, hogy az ágazat emellett mohó villamosenergia-éhséggel is rendelkezik, ami aggodalomra ad okot, hogy
a nagy technológiai vállalatok egyre nagyobb részesedést követelhetnek az energiatermelő kapacitásból, ami a háztartások és más vállalkozások költségeit is növelheti.
A múlt héten az Egyesült Államok legfőbb energiaszabályozója elutasított egy különleges megállapodást, amely lehetővé tette volna, hogy az Amazon adatközpontja több energiát használhasson egy szomszédos atomerőműből.
Az amerikai Census Bureau csak idén júliusban kezdett külön számokat közzétenni az adatközpontokra vonatkozóan, mivel eddig az irodai kategóriába sorolták őket.
A tavalyi év elején az adatközpontok az összes irodaépítés kevesebb mint egyhatodát tették ki, de mostanra ez az arány meghaladta az egyharmadot.