Az Országgyűlés által a héten elfogadott, kihirdetésre váró „adósaláta” törvénycsomag tartalmaz egy újabb meglepetést.

Jelentősen megváltozik a polgári peres eljárások megindításakor fizetendő illeték számítása:

  • a kisértékű perek megindítása olcsóbbá válik;
  • a nagyértékűeké azonban akár jelentősen is megdrágulhat.

A jelenlegi szabályozás 6 százalékos illetéket ír elő, de alkalmaz egy 1,5 millió forintos felső határt.

Az új rendszer sávos illetékszámítást vezet be, eltörölve a felső határt, így a pereskedés költségei lényegében korlátlanul emelkedhetnek, igaz, egyre csökkenő mértékben, a pertárgyérték összegével együtt.

– közölték a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői.

  • A kisebb értékű perek esetén a változások kedvezőek lesznek: például egy 10 millió forintos per indítása mostantól 489 500 forintba kerülhet a korábbi 600 000 helyett.
  • Egy 100 millió forintos pertárgyérték esetén jelenleg az illetékmaximumot, azaz 1,5 millió forintot kell megfizetni; a módosítást követően azonban az illeték már több mint 4 millió forintra ugrik.

Emellett a jogorvoslati illetékek és a bizonyítási költségek tovább növelhetik a pereskedés költségeit.

A választottbírósági eljárások illetéke nem változik, de az új szabályozás miatt csökkenhet a különbség a kétféle fórum között. Bár a választottbírósági eljárás olcsóbb lehet a rendes bíróságokkal szemben, annak is vannak költségei, például az adminisztrációs díjak és a választottbírói tiszteletdíj. Az ügyvédi munkadíjak és a bírósági jogorvoslatok költségei mellett ezek is hozzájárulnak a jogvita összköltségéhez.

Kérdéses, hogy az új illetékszabályok befolyásolják-e a pereskedési kedvet nagyobb összegű jogviták esetén. Ehhez azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legújabb gyakorlat szerint a bíróságok sokkal nagyobb valószínűséggel ítélik meg a tényleges ügyvédi költségeket a pernyerte félnek. Ez jelentős változás a korábbi gyakorlathoz képest, amikor a bíróságok jellemzően jelentőse mérsékelték az ügyvédi munkadíjként érvényesített perköltséget, így előfordult, hogy a peres fél hiába nyerte meg a pert, kénytelen volt veszteségeket elkönyvelni.

A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői szerint

az új illetékszabályok arra ösztönözhetik az embereket, hogy alternatív vitarendezési formákra, a választottbíráskodásra vagy a mediáció támaszkodjanak.

Az új törvény várhatóan 2025 januárjában lép életbe, és figyelembe kell venni, hogy a bírósági pereskedés drágulása mellett az ügyvédi költségek biztosabb megtérülése új piaci folyamatokat indíthat el, például külső szereplők finanszírozásában.