A milliárdosok voltak a „végső kedvezményezettjei”  az uniós mezőgazdasági segélyeknek: 2018 és 21 között cégeiken keresztül 3,3 milliárd euró támogatáshoz jutottak – derítette ki a The Guardian az uniós tagállamok adatainak elemzéséből.

A Forbes leggazdagabb embereket bemutató 2022-es listáján is szereplő 17 „végső kedvezményezett” között van

  • Babiš volt cseh miniszterelnök, akit februárban felmentettek a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatos csalás vádja alól;
  • Dyson brit porszívómágnás, akinek cége a Brexit előtt kapott kifizetéseket;
  • valamint Guangchang Guo, a Wolverhampton Wanderers futballklubot birtokló kínai befektető is.

Az uniós adófizetők pénzéből részesülő milliárdosok között szerepel még Clemens Tönnies német húsmágnás,  Anders Holch Povlsen földbirtokos; valamint Kjeld Kirk Kristiansen, a Lego korábbi vezérigazgatója.

Az Európai Unió a teljes költségvetésének egyharmadát a közös agrárpolitikán (KAP) keresztül juttatja a gazdáknak. A pénzt a gazdák tulajdonában lévő földterület alapján osztja ki, nem pedig aszerint, hogy szükségük van-e a támogatásra.

A szigorú adatvédelmi szabályok, a gyenge átláthatósági követelmények és a bonyolult vállalati tulajdonosi láncok miatt azonban kevéssé lehetett ellenőrizni, hogy végül ki kapja a pénzt.

Az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottsága által 2021-ben megrendelt tanulmányban az Európai Politikai Tanulmányok Központjának (Ceps) kutatói megállapították, hogy „jelenleg de facto lehetetlen” teljes bizonyossággal azonosítani az uniós támogatások legnagyobb végső kedvezményezettjeit.

A kutatók végül összekapcsolták az egyes tagállamok mezőgazdasági támogatások kedvezményezettjeire vonatkozó adatokat egy kereskedelmi cégadatbázissal. A kedvezményezettektől visszafelé haladva azonosították azokat a személyeket, akik a tulajdonosi lánc minden egyes lépcsőfokán legalább 25 százalékos tulajdonrésszel rendelkeztek egy vállalatban. Így jutottak el a végső kedvezményezettekhez.

Az elemzés a legutolsó természetes személyt vizsgálta a céglánc végén - magyarázta Damir Gojsic, pénzügyi piackutató, a jelentés társszerzője. Ennek alapján

17 milliárdos részesült uniós mezőgazdasági segélyekben olyan vállalatokon keresztül, amelyeknek részben vagy egészben a tulajdonosa volt a négyéves időszak alatt. A milliárdosokhoz köthető pénzek teljes összege 3,3 milliárd euró.

Paul Behrens, a Leideni Egyetem globális változásokkal foglalkozó kutatója, aki egyébként nem vett részt a tanulmány készítésében, úgy értékelte:

„Ez a munka ismét rávilágít arra, hogy a leggazdagabb földtulajdonosok mennyivel gazdagodnak a támogatásokból. Bár az átláthatóság az idők során javult, megdöbbentő, hogy mennyi detektívmunkára van szükség ahhoz, hogy feltárjuk, hogyan költik el a lakosság adóbefizetéseit.”