A kis problémák megoldása vezet a nagyok megoldásához – ez az alapgondolat az MBH-nál a mesterséges intelligencia céges integrációját tekintve. A pénzintézet területi vezetője az ECNMX AI Summit 2023 című konferencián azt mondta, egy innovációs projektben veszélyt jelent, hogy szűk réteget ér el, ezért bár centralizált kezelésre van szükség, de később decentralizálttá kell válnia a folyamatoknak, hogy előre jussunk.

Úgy látja, amikor egy cég használni kezdi a mesterséges intelligenciát – a banknál ez a protokoll – kell egy olyan technológiai környezet, amin belül az alkalmazottak biztonságosabb keretek között tudjanak gyakorolni. Pereczes János szerint bár ez jól hangzik prezentációként, a valóságban az út göröngyös.

Pereczes János
Kép: economx, Németh Kata

Letilthatjuk a hálózatot, nehogy kimenjen az infó, de ez nem célravezető. Inkább egytipusú megoldásra van szükség, rugalmasan fejlesztve. A pénzintézetnél egy olyan chat platformra esett a választás, ami kiszolgálja a kollégákat, választ ad az ügyfélproblémákra, alapul véve a top prioritást, a biztonságot.

Az MBH-nál is kiemelt kérdés, hogy mennyire integrálják ezt a platformot a működésbe. A legtöbb kolléga belső rendszert, chat programokat használ (…) Megtanítjuk a HR-esket keresni ebben és maga a chat tud válaszolni helyettük.

A valós cél egy rugalmas architektúra, amivel lehet kísérletezni és 3-5 éven belül nagy dolgok jönnek ki belőle, amit az ügyfelek is éreznek.

Általánosságban az AI-ról szólva azt mondta, az emberek ma azt hihetik, hogy a demokrácia és a kapitalizmus magától választ ad azokra a kérdésekre, mennyire kell a mesterséges intelligenciát korlátozni, hol van az a határ, ami még tartható. Szociológiai, társadalmi oldalról biztosra vehető, hogy annak ellenére, hogy az elmúlt 30-50 évben radikálisan növekedett az életszínvonal, és sokan leszakadtak, megismétlődhet ez az AI korában is. 

„Pozitív jövőképpel rendelkezem, de vannak dolgok amiket elrontottunk a múltban” – így az MBH szakértője. Hozzátette: ezért is kell átgondolni, hogy szigorú szabályozásra, vagy szabad piacra van-e szükség.

Pereczes János szerinte a szétszakadást is növeli az AI,

lesz egy elhúzó elit, aki ezt a technológiát használja majd.

Úgy látja, egy olyan korban, amikor az emberek rövid hírekből táplálkoznak és megspórolják a gondolkodást, az AI egy jó, és veszélyes eszköz egyben. 

Szintetikus gondolkodás

Hogyan rajzolja át, milyen hatással van a fintech világra az AI? – tette fel a kérdést már Ács Zoltán, az MBH Fintech lab ügyvezető igazgatója, a Magyar Fintech szövetség elnöke az AI Summit 2023 következő előadásában. Felidézte, arra jutottak, hogy az egész folyamat – a mesterséges intelligencia kiaknázása –  elején nem tudták elkezdeni a munkát, mert mindenki azt a kérdést tette fel, ami őket érintette igazán. 

Ezt ki kellett ventillálni.


Az igazgató szerint meg kellett tanulni fordítva gondolkodni. „Ahhoz, hogy képesek legyünk erre, odafelé gondolkodni is jól kell tudni, fejleszteni kell a szintetizációs képességeinket. Ne hagyjuk, hogy túlterheléses támadást indítson ellenünk a social média.”

Kép: economx, Németh Kata

A másik fontos kérdés, hogy helyettesítsük, vagy kiterjesszük a képességeinket? „Ha fintechről beszélünk, akkor az AI köré épülő üzleti modellek kezdenek rendkívül népszerűvé válni, ránk koppint ha feleslegesen költök, lehet, hogy megment magamtól, lehet, hogy nem” – hozta fel a helyettesítésre példának a szakember. Hozzátette: „ha viszont értjük a tőkepiacok princípiumait, akkor ki tudjuk terjeszteni a képességeinket és ez versenyelőnyt tud hozni."

Emlékeztetett, egy ilyen környezetben azzal is foglalkoznunk kell, hogy hogyan fejlesszük a gondolkodásunkat az AI korszakban? Merre menjünk, mit csinálunk?

A lehetőségeink napról napra nőnek majd, de egy bizonyos szintű műveltség szükségeltetik ahhoz, hogy ez a kreativitás megvalósulhasson

– hangsúlyozta. 

Szeptember 11-én kerül megrendezésre a Magyar Zene Házában az Economx AI Summit 2023 rendezvénye, a régió legnagyobb AI-konferenciája. Tudósításainkat IDE kattintva érheti el.