Az elmúlt években egyre szaporodtak az Airbnb lakások, meghozták a túlturizmust és a lakhatási válságot egyszerre, legalábbis a döntéshozók szemében. Ezért aztán egyre több helyen korlátozzák a rövid távú lakáskiadást, lásd, nálunk Budapest VI. kerületében, ahol népszavazáson dőlt el, hogy nem kérnek a helyiek a szolgáltatásból. Ennek eredményeként 2026 elejétől életbe lépnek a rövid távú szálláshelykiadást érintő korlátozások Terézvárosban.
Hogy van-e haszna vagy értelme ennek, az erősen kétséges.
A teljes lakásállománynak mindössze 1-2 százalékát érinti az Aibnb, de a globális ellenérzések kitermelték az igényt, hogy legyen valami, ami olyan is, mint az Airbnb, meg nem is – írta meg a Tiéd a világ. Tulajdonképpen a home-sitting csoportok erősödtek meg, amelyekben olyanok vettek részt eddig, akik „állat vagy házőrzés” fejében adták oda házukat vagy lakásukat arra az időre, míg elmennek máshová, ahol ugyancsak azzal a feltétellel lakhattak, hogy valamire felügyelnek.
A Kindred alapkoncepciója, hogy az ember saját lakását ajánlja fel egy időre idegeneknek, de cserealapon.
A Kinderedben csak az vehet igénybe szolgáltatást, aki maga is szolgáltat, tehát felajánlja a lakását. A kezelői felület viszont az Airbnb-hez hasonló, jelezheti, hogy mikor fogadóképes. Ő akkor vehet igénybe lakást, ha már valakit fogadott, ezért pedig egy-egy éjaszkára szóló kreditet kap. Tehát, elvben annyi időt tölthet másutt, amennyi időre fogadott lakókat, de azért ez sem ingyenes. Takarítási díj vagy éppen szolgáltatási díj címen kérnek pénzt, amelyek elenyészőek lehetnek egy szállodához képest, de egy jó szállodánál bizonnyal olcsóbb. Egy egyhetes New York-i tartózkodásért például elkérnek 500 dollárt.
A szolgáltatás egyelőre 200 városban érhető el – az Egyesült Államokon kívül csak Nyugat-Európa nagyvárosaiban.
Nálunk még nem indult el, és lehet, hogy nem is fog, mert az internetes szolgáltatások világában könnyedén alakulnak ki monopóliumok, és az ilyen közösségi platformok mellett nagyon nehéz másikat kiépíteni, ahogy nem sikerült sem a Facebook trónfosztása sem, de a booking.com mellett is csak épphogy odaférnek mások.
Szomorú adatsor - Tíz év sem volt elég a lakhatási szegénység csökkentéséhez
Egy évtizede is 2-3 millió fő közé becsülték a lakhatási szegénységben érintettek számát, és ma is ugyanennyien vannak, ez derül ki a Habitat for Humanity jelentéséből. Itt vannak a részletek >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!