Szűk többséggel a tiltáspártiak nyertek Budapest VI. kerületében az Airbnb-népszavazáson, aminek eredményeként 2026 elejétől életbe lépnek a rövid távú szálláshelykiadást érintő korlátozások Terézvárosban. A döntésnek azonban nem csak itt lehet következménye, a kormánypárt már országos tiltásról beszél. Idegenforgalmi szakembereket és több kerületi vezetőt is megkérdezett körképében a 24.hu.
az Airbnb-s lakásokban megszálló turisták többet költenek a helyi vendéglátásban és kiskereskedelemben a szállodák vendégeihez képest. Így a kisvállalkozások és a bennük dolgozók sem járnának jól a teljes tiltással
egy német vagy egy francia turista, aki Budapesten lakásban szállt volna meg, inkább elmegy Prágába vagy Krakkóba, ha nálunk csak szállodába lehet jönni. Ez pedig keresztülhúzná azokat a várakozásokat is, melyek a budapesti turizmus növekedésével számolnak.
A New York-i példa azt mutatja, hogy nem látszik a bérleti díjakon a tiltás hatása. A szállodák egy szobára jutó bevételei viszont 10 százalékkal emelkedtek,
Kassay Tamás turisztikai szakértő, a Spabook blog szerzője szintén úgy látja, hogy az Airbnb-s lakásokban megszálló turisták köre nem azonos a szállodába járókéval.
Vannak olyan utazók, akik semmiképpen nem szeretnének szállodában megszállni. Ha Budapesten a magánszálláshelyek kiesnek a kínálatból, akkor ezek az utazók nem jönnek majd Budapestre. Még akkor sem, ha azonos árban találnának szállodai szobákat
– mutatott rá.
A portál azokat a polgármestereket is felkereste, akiknek kerületében jelentős számú Airbnb szálláshely működik.
Terézváros már döntött, ám polgármesterét, Soproni Tamást szavai szerint nagyon meglepte, hogy a budapesti Fidesz irányítását átvevő Szentkirályi Alexandra rácsatlakozott az önkormányzat kezdeményezésére, és hasonló szabályozást javasolt a kormánynak Budapesten és akár országosan is. Ugyanis a Fidesz helyben támadta a népszavazást.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere elmondta, hogy az októberben felálló új testületben megfogalmazódhat a szabályozási szándék, de az egyelőre nincsen napirenden. A személyes véleménye viszont az, hogy a IX. kerületben ilyen „fekete-fehér szabályozás” nem lesz.
A VII. kerületben található a legtöbb rövid távon kiadott lakás. A Niedermüller Péter vezette erzsébetvárosi önkormányzat álláspontja szerint az általános tiltás nem megoldás a problémára. Azt szeretnék, ha az önkormányzatok dönthetnének saját hatáskörben a rövid távú lakáskiadásról, és így egy olyan kritériumrendszert tudnának alkotni a lakók érdekében, aminek a be nem tartása szankciót von maga után.
A Szentgyörgyvölgyi Péter vezette V. kerületi önkormányzat arról írt, hogy a fővárosi kerületek közül a Belváros elsőként lépett a rövid távú lakás- és szobakiadás szabályozása ügyében még 2020-ban, az épületekben kialakítható egyéb és magánszálláshelyek határértékét 5 százalékában állapították meg. Emellett a társasházban élők nyugalmát biztosító egyéb elvárásokat is megfogalmaztak, amelyek elmulasztása 2 millió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.