Az alanyi adómentesség idei választásáról január elsejei visszamenőleges hatállyal február 28-ig lehet nyilatkozni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV), az adómentesség választhatóságának felső határa évi 12 millió forintról 18 millióra nőtt – közölte a NAV az MTI-vel. Kiemelték, nyilatkozni legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet.

Hangsúlyozták,

  • a már most is e adózási forma hatálya alá tartozó több mint 830 ezer kisvállalkozónak nincs teendője. Nekik jelentős könnyítést hoz az, hogy az eddigi 12 milliós értékhatár helyett idénmár a 18 milliós határra kell odafigyelniük.
  • Az újonnan alakuló vállalkozásoknak is egyszerű dolguk van, mindössze egy kattintással választhatják megalakuláskor az alanyi mentességet.
Ha a feltételek fennállnak, megéri visszamenőleg már idénre is a mentességet választani, hiszen az alanyi menteseknek főszabály szerint nem kell áfát felszámítaniuk, fizetniük, sőt még áfabevallást sem kell benyújtaniuk. Ugyanakkor figyelemmel kell lenni arra, hogy ebben az esetben a levonási jog sem illeti meg az adózót

– írták a közleményben.

A kedvező változás azokat a kisvállalkozókat is érintheti, akik például 2023-ban vagy 2024-ben ugyan átlépték a korábbi 12 milliós értékhatárt, de az új, megemelt összegű, 18 millió forintos határt tavaly nem lépték át, és várhatóan idén sem fogják.

A gyakorlati tudnivalókról részletes tájékoztatót tett közzé a NAV, amely az alábbi linken érhető el: https://nav.gov.hu/ado/afa/tajekoztato-az-alanyi-adomentesseg-valasztasara-jogosito-ertekhatar-emeleserol.

A taxisok január 15-i utcai demonstrációjának egyik követelése volt az alanyi adómentesség határának 12-ről 18 millió forintra emelése, ami már akkor teljesülni látszott, mert Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter előző nap erősítette meg, hogy ennek még az idén eleget tesznek. 

Aztán múlt héten csütörtökön a nemzetgazdasági miniszter rövid Facebook-posztjában hivatalosan is bejelentette, hogy az eddigi 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedik az alanyi áfamentesség a vállalkozók számára.

A miniszteri bejelentés meghaladja az MKIK várakozásait, hiszen az áfahatár felemelését tavaly két lépcsőben javasolták – jelentette ki Nagy Elek, a szervezet elnöke korábbi reagálásában. Már akkor felhívta a figyelmet, hogy vállalkozásoknak egy egyszeri, plusz adminisztrációs feladatot kell majd tejesíteniük. Ezt jelentette be ma a NAV.