A Profession.hu elemzése szerint az adott időre, határozott munkaviszonyra vonatkozó foglalkoztatási forma a leggyakrabban a betanított munka, a felszolgáló, a pincér és a pultos állásoknál fordul elő. Ezekre a pozíciókra ugyanis ebben az időszakban keresnek a legintenzívebben munkaerőt.
E két szakmai kategóriában az idén meghirdetett alkalmi álláslehetőségek 65 százalékát májusban aktiválták a toborzó vállalatok az álláskereső portálon.
Szintén rövidebb, meghatározott időszakra szoktak embert keresni meg a sofőr, futár, gépjárművezető, pénztáros, bolti eladó, anyagmozgatás, rakodás és a takarítás, tisztítás területén. A legtöbb alkalmi munkára vonatkozó hirdetést fővárosi toborzó cégek adták fel, az ilyen jellegű munkák 51 százalékát.
Az egy hirdetésre eső jelentkezési szám az animátor, az anyagmozgatás, rakodás, a festő, mázoló és az online marketing, valamint a teherszállító, sofőr, futár, a telefonos ügyfélszolgálat, az építő munka, földmunka, az idegenvezető, a rendezvények és a hajós munka esetében volt a legmagasabb.
A közlemény megjegyzi, hogy az alkalmi munkákra jellemző tendencia a diákoknak szóló lehetőségek mozgásával esik egybe, amelyek számossá szintén a tavasz utolsó hónapjában tetőzik. A legtöbb diákmunkát idén az adminisztráció, a vendéglátás valamint a szakmunka területein kínálták, ebből a három főkategóriából került ki a diákmunka hirdetések 47 százaléka, melynek közel fele budapesti helyhez köthető.
A diákmunkások bérigénye 2024 első negyedében átlagosan havi nettó 260 ezer forint volt, ami az előző év azonos időszakához képest bő 20 ezer forinttal több.