A magyar állam és a Mol közös, közérdekű vagyonkezelő, Új Európa Alapítványa (MÚEA) a közeljövőben két nagy, festményekkel kapcsolatos projektbe vágna bele:

  • létrehozna egy közép-európai kortárs múzeumot,
  • megvásárolná Pákh Imre, a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjtőjétől festményeinek nagy részét.

A gyűjtemény több mint 80 festményből, plusz grafikákból áll, amiket magyar múzeumokban is rendre kiállítanak. A magyar származású amerikai üzletember 2009-ben megalapította a Munkácsy Mihály Alapítványt, ami a festő hagyatékának feldolgozását, kiállítások szervezését és egy monográfia kiadását tűzte ki célul.

2021-ben 600 millió forint induló tőkével - ebből 300 millió közpénz volt - létrehozott MÚEA teljes vagyona idénre 80 milliárd forintra nőtt, a 444.hu által megismert júliusi költségvetési terv szerint ennek több mint a harmadát, összesen

27,3 milliárdot fordítanának a Munkácsy-gyűjtemény megvásárlására; emellett évente további egymilliárd forint költséggel számolnak a festmények kapcsán. 

A folyamat év elején megkezdődhetett, márciusig bíztak meg eredetiségvizsgálattal egy szakértőt.

A MOL - Új Európa Alapítvány Schmidt Mária ötlete alapján mérlegel egy másik művészeti beruházást: az öt-hatéves terv szerint

létrehoznának egy Közép-Európai Kortárs Múzeumot, ami az alapítvány magánmúzeumaként funkcionálna.

  • A múzeum a kortárs művészeknek biztosítana támogatási és bemutatkozási lehetőségét,
  • de cég- és országimázs szempontból is hatalmas erővel bírhat egy jó gyűjtemény;
  • a múzeum elhelyezkedése is fontos,
  • ikonikus épületet van csak értelme létrehozni, ami a külföldieket is vonzza és egy magas presztizsű gyűjteményt szimbolizál.

A képtár induláskor 4-500 festményből állna, ez 20-25 milliárd forint költséget jelentene. 

A múzeumot legalább 3-4000 négyzetméteresre tervezik, a helyszín megtalálása, megtervezése, építése komoly feladat a szakértő szerint.

Munkácsy Mihály Golgota című festményét 2004-ben vásárolta meg Pákh Imre műgyűjtő, tőle pedig a magyar kormány 3 milliárd forintért 2018 decemberében. Ezzel került magyar állami tulajdonba a Munkácsy-trilógia mindhárom festménye: a Krisztus Pilátus előtt, az Ecce Homo és a Golgota; a műalkotásokat a debreceni Déri Múzeumban helyezték el. A Krisztus Pilátus előtt című alkotást még 2015-ben vette meg a magyar állam - a Magyar Nemzeti Bank Értéktár-programja keretében - a kanadai Hamilton Galériától. A Jézus életét megörökítő sorozat darabjait első alkalommal 1995. augusztus 25-én láthatta együtt a közönség. A művek közös bemutatásának különlegessége, hogy a festő sem látta együtt a három, bibliai témát feldolgozó képét.