A mesterséges intelligencia (MI) révén egyre több az átverős álláshirdetés. Ezért nem árt gyanút fogni,
- ha az állítólagos munkaadó előre kér érzékeny személyes adatokat,
- szokatlanul gyors a felvételi eljárás,
- a cég kerüli a telefonhívásokat és a videós megbeszéléseket.
A munkáltatók úgy vehetik fel a harcot az MI-t használó csalókkal, ha a hirdetéseiket a bevált álláskereső oldalakon jelentetik meg, és lehetőség szerint személyes interjúkat tartanak
– írja a HRPortal.hu.
A McAfee vírusirtó cég szeptember 12-i jelentése szerint az online álláscsalások száma egyre nő:
- hamis álláshirdetések,
- toborzóknak álcázott közösségi médiaprofilok
- és nem létező állásajánlatokat tartalmazó átverő sms-ek vagy e-mailek révén,
amelyeket gyakran mesterséges intelligenciaeszközök vagy chatbotok működtetnek.
Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság 2023-ban 491 millió dolláros veszteséget jelentett az állással kapcsolatos csalások miatt, ami 25 százalékos növekedést jelent a 2022-ben jelentett 367 millió dolláros veszteséghez képest; az egy áldozatra jutó átlagos veszteség körülbelül 2000 dollár volt.
Bár a közösségi média és az álláskereső platformok sok ilyen spam-fiókot azonosítanak és törölnek, egy részük még mindig átjut a szűrőn, így a hamis fiókok továbbra is elérhetik az álláskeresőket az e-mail és az üzenetküldő platformokon keresztül.
A munkáltatók is küzdenek a csalókkal, ki kell emelkedniük a hamis álláshirdetések versenyéből, és bizonyítaniuk az álláskeresők felé, hogy hirdetésük valódi.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!