A hazai és uniós forrásokból támogatott projektek további zöldenergia–termelő kapacitások kiegyensúlyozott hálózatba kapcsolását is megalapozzák – írta közleményében az Energiaügyi Minisztérium.

A 2023-ban indult, sok esetben célba is ért kivitelezéseknek köszönhetően mások mellett Debrecen-Macs, Eger, Heves, Mezőcsát, Miskolc, Őrmező és Szeged-Fehértó gyarapodik új alállomással. Új trafóval bővült vagy a régi lecserélésével korszerűsödött a bicskei, oroszlányi, perkátai, sándorfalvi és tiszalöki alállomás. További fejlesztések, rekonstrukciók zajlottak vagy indultak Detken, Dunaújvárosban, Hatvanban, Kelenföldön, Kerepesen, Solymáron, Szolnokon és a Tatabányai Ipari Parkban – sorolták.

Jövőre még több helyszínen kezdődnek meg beruházások, új alállomás létesül a teljesség igénye nélkül Debrecenben, Füzesabonyban, Gödön, Jászfényszaruban, Lepsénynél, Nyíregyházán, Pécelen, Sajókeresztúron, Soltvadkerten, Szombathelyen, Várpalotán és Zalaszentgróton. A 2024-re ütemezett alállomási korszerűsítések is hosszan sorolhatók Albertfalvától Békéscsabán, Győrön, Hévízen, Kisvárdán, Vecsésen és Zircen át Zuglóig – jegyezte meg az EM.

A következő esztendőben jelentősen megélénkülnek a távvezetéki fejlesztések.

Összesen több száz kilométeren újulnak meg egyebek mellett a Cegléd–Szolnok, Csongrád–Szentes, Jászberény–Nagykáta–Lőrinci–Nagybátony, Sajóivánka–Borsodnádasd, Sándorfalva–Kistelek–Kiskunfélegyháza–Kecskemét és Szabadszállás–Dunaújváros áramhálózati összeköttetések – ismertették.

A MAVIR a nagy forgalmú autópályák feletti távvezetéki keresztezések átépítésére is készül az ellátásbiztonság növelése érdekében. Szintén az átviteli rendszerirányító létesít 20 megawattos energiatárolót Szolnok térségében a környéken jelentkező naperőművi csatlakozási igények kielégítése céljából. Az elosztók több százezer okosmérő telepítésével segítik elő a tudatos, takarékos és környezetkímélő energiafelhasználást.

Az idei beruházások nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy 2023-ban rekordmennyiségű, a tavalyi csúcsot több mint másfelszeresen felülmúló napenergia kapacitás létesült Magyarországon. E fejlesztéseknek is köszönhető a háztartási napelemek átmeneti betáplálási korlátozásának feloldása január elsejével a hálózat 93 százalékán. A következő időszakra tervezett korszerűsítések a már ismert csatlakozási igényekhez igazodva további több ezer megawattnyi zöldenergia–termelő teljesítmény biztonságos befogadását alapozzák meg – ismertették.

A kormány a nemzeti helyreállítási terv forrásait a hazai költségvetés terhére megelőlegezve több mint 160 milliárd forinttal támogatja az áramhálózati beruházásokat.

A közelmúltban uniós jóváhagyást nyert REPowerEU-fejezetből további jelentős tételek hasznosulnak majd a magyar villamos energia rendszer bővítésében, megújításában, rugalmasságának növelésében.

A már zajló és előkészületben lévő fejlesztések nélkülözhetetlenek a növekvő lakossági és ipari energiaigények kiszolgálásához, a nagyarányú elektrifikációhoz való alkalmazkodáshoz. Az iparági beruházások előmozdítják a hazai zöldenergia–termelés és –tárolás gazdasági–versenyképességi szempontból is szükségszerű térnyerését Magyarországon – áll a közleményben.

 

 

 

Itt a fordulat, jelentősen emelkedett a magyarországi áramfogyasztás

Mindez a vállalkozások energiaigényének növekedésével és a villamosenergia-alapú fűtési megoldások térnyerésével függhet össze. Ennek részleteiről itt tudhat meg többet >>>