Demian Reidel, a Wall Street-i kereskedő eufórikus állapotban volt november 19-én este, fel-alá ugrálva az öklét a magasba lendítette Javier Milei kampányközpontjában, Buenos Aires egyik belvárosi szállodájában. Győztünk! Az én elnököm! – kiabálta Reidel. Kevesebb mint egy héttel később azonban visszautasította Milei ajánlatát a központi bank vezetésére, és inkább hazarepült Miamiba, megdöbbenve azon, hogy a megválasztott elnök elvetette radikális gazdasági programjának fő pilléreit – írja a Bloomberg.
A szakítás nem volt Milei részéről személyes jellegű, és nem is volt egyedülálló. Ehelyett inkább olyan érdekkapcsolatra utal, amelyet Argentína új vezetője ápol a körülötte lévőkkel, és amelyet a másokkal szembeni bizalmatlanság jellemez, így még a közeli segítőit is egy pillanat alatt elküldi, ha a helyzet úgy adódik.
Bár a piacok ezt pragmatikus vonásként értelmezik, mivel a politikai újonc a kongresszus támogatása nélkül szembesül a feladat nagyságával, az őt ismerők szerint egyéb tényezők is mozgathatják azt az embert, aki országa történelmének egyik legnagyobb kihívásával néz szembe.
Az, hogy Milei minden mást kizárva a gazdaságra összpontosít, anélkül, hogy megbízható tanácsadókra támaszkodna, a december 10-i beiktatása után komoly bajokat okozhat még.
Az 53 éves Javier Milei úgy tűnik, jól érzi magát ebben a szerepkörben: nevet szerzett magának azzal, hogy jellegzetes bőrdzsekijében trágárságokat kiabál, és láncfűrésszel hadonászik, jelezve, hogy csökkenteni kívánja a kiadásokat, és gyökerénél támadja meg az argentin politikai rendszert.
Gyermektelen, introvertált, bibliofil kutyarajongó
Az új elnök legbelül mégis introvertált: nőtlen és gyermektelen, nyolc évig nem ment el nyaralni, részben azért, mert nem szeret távol lenni a könyvtárától. Fanatikus kutyaszerető, aki nehezen alakít ki hosszú távú kapcsolatokat – a legközelebb a nővéréhez, Karinához áll –, vagy bízik meg más emberekben.
Mióta megnyerte a választási fordulót azzal a programmal, hogy az ország problémáinak megoldása érdekében felrobbantja az argentin intézményrendszert, Milei több mint egy tucat főtanácsadót dobott ki, vagy helyezett át kisebb szerepkörbe a születőben lévő libertariánus pártjából. A kabinet kulcspozícióiban olyan emberekkel helyettesítette őket, akik több éves tapasztalattal rendelkeznek a közszférában, többnyire más politikai háttérrel, és még a leköszönő kormány olyan kulcsfontosságú tisztviselőit is megtartotta, akiket a kampány során könyörtelenül támadott.
A piacok nagyra értékelik Milei kezdeti lépéseit
„Nem szegte meg a politika törvényeit, ahogy azt sokan gondolták” – mondja Miguel Velarde politikai tanácsadó, aki megjegyzi, hogy Milei kész az érdekeit a személyes kapcsolatok vagy barátságok fölé helyezni. Ami kemény csapásként érte barátait és szövetségeseit, azt a befektetők az elnöksége szempontjából ígéretes jelként fogadták.
Az államkötvények közel 30 százalékkal emelkedtek győzelme óta, és az argentin vállalatok, például az YPF állami olajvállalat részvényei akár 68 százalékkal is többet érnek.
Milei egyértelmű jelzést küld a piacoknak és 46 millió argentin polgártársának, hogy hajlandó mindent megtenni azért, hogy a tönkrement gazdaságot formába hozza. A kockázat az, hogy elveszíti a bázisát, és elidegeníti azokat, akikre még szüksége lesz, hogy segítsenek neki, ha egyszer igazán belevág a feladatokba.
Milei kabinetválasztása azt sugallja, hogy a kormányzóképességet részesíti előnyben az eredeti, radikális terveivel szemben, ami jó hír
– mondja Adriana Dupita, a Bloomberg Economics latin-amerikai közgazdásza. A legfontosabb kérdések viszont továbbra is fennállnak:
- mi történik, ha a kormánya nem teljesíti a gyors eredményeket ígérő sokkterápiát,
- feladta-e vagy csak elhalasztotta a peso dollárra váltására
- és a központi bank bezárására vonatkozó terveit.
Elnökként Mileinek három számjegyű inflációval, stagnáló gazdasággal és kiürült központi banki tartalékokkal kell majd megküzdenie, és mindezt úgy, hogy a kongresszus mindkét kamarájában kisebbségben van, és a mélyszegénységben élők tömegeinek alacsony a fájdalomküszöbük. A kereskedők és a befektetők arra számítanak, hogy a központi bank máris korlátozni fogja a kereskedelmi hitelezők által tartható deviza mennyiségét, hogy megakadályozza a dollár felhalmozását.