Kitartanak az oroszok Aszad után is, támaszpontok nélkül elbuknak mindent
Aknavető lőtávolságon kívül horgonyoznak az orosz hadihajók a nyílt tengeren a szíriai Tartúsz kikötőjénél, és a műholdfelvételek a Hmeimim légibázisnál sem mutatják a kivonulás jeleit.
Moszkva továbbra is ragaszkodik a szíriai tengeri- és légi támaszpontjaihoz. A kedden áttekintett műholdfelvételek nem mutatták jelét annak, hogy az oroszok kivonulnának az ország nyugati partvidékén fekvő, általuk 1971 óta használt Tartúsz haditengerészeti támaszpontról, illetve a 2015-ös beavatkozás nyomán használatba vett Latakia melletti Hmeimim légi támaszpontról. Ugyanakkor Bassár el-Aszad megbuktatása után kisebb szíriai előőrsökről visszavonták erőiket.
Ezek a létesítmények kulcsfontosságúak voltak ahhoz, hogy a Kreml támogatni tudja Aszad mára megbukott rezsimjét a szíriai polgárháborúban, de logisztikai hídként is szolgálnak Oroszország számára dél felé.
Távol Afrikától
A Kreml szerint a szíriai bázisainak jövője az új hatóságokkal folytatott tárgyalásoktól függ, miután a Hajat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista csoport vezette lázadó erők elfoglalták Damaszkuszt, és Vlagyimir Putyin menedéket adott az elmenekült szír elnöknek és családtagjainak Oroszországban.
„A szíriai támaszpontok nélkül Oroszország állandó katonai jelenléte megszűnik a Földközi-tengeren, illetve elveszítheti az afrikai hadműveletek legfontosabb állomáshelyét”
– hangsúlyozta a Financial Times érdeklődésérePavel Luzin, a Tufts Egyetem jogi és diplomáciai vendégkutatója.
Az Iljusin Il-76-os, Oroszország fő szovjet korabeli nehéz szállító repülőgépe 4200 km-es hatótávolsággal rendelkezik közepes terheléssel. Amennyiben nem tudnák használni a szíriai légibázist, akkor az orosz erőknek egy vagy több másik repülőteret kellene találniuk, melyeket igénybe tudnának venni a jövőben a távoli műveleteik végrehajtásához.
„Nyilvánvaló, hogy Oroszország szeretné megtartani legalább a szimbolikus jelenlétet ezeken a bázisokon, hogy veresége ne tűnjön olyan nyilvánvalónak. De hogy ez megtörténik-e vagy sem, az attól függ, hogyan alakul a politikai folyamat Szíriában” – mondta Luzin.
Az, hogy Putyin túlságosan az ukrajnai inváziójára összpontosít, máris csökkentette Moszkva kapacitását Szíriában, ami arra késztetett néhány prominens orosz keményvonalas hangot, hogy vonakodva fogadják el a befolyásuk elvesztését a régióban.
Mit fogsz csinálni, kitéped a hajad?
– írta Andrej Medvegyev, egy ismert orosz állami televíziós műsorvezető a Telegram nevű közösségi médiaalkalmazáson.
„Nyilvánvaló, hogy ha elveszítjük a szíriai bázisokat, elveszítjük Afrikát. Szinte lehetetlen lesz teherszállítmánnyal repülni a Közép-afrikai Köztársaságba vagy Maliba . . . Nos, helyette Szibériát fogjuk fejleszteni” – fűzte hozzá Medvegyev.
„Tudnánk róla”
Elemzők szerint a műholdképek és a nehéz teherszállító repülőgépek forgalma nem árulkodik a bázisok elhagyásáról. Az elmúlt napokban egyetlen hajó sem érkezett még Tartúszba, hogy lehetővé tegye a felszerelés vagy a személyzet tengeri evakuálását.
„A változásokat jelezné, hogy hány Iljusin és Antonov repülőgép cikázik át. És ha el kell hagyniuk Tartúszt, akkor valóban több hajó jelenik meg, hogy segítsen a dolgok elszállításában...Ha evakuálás történne, tudnánk róla” – mondtaDara Massicot, a washingtoni Carnegie Endowment for International Peace nevű agytröszt vezető munkatársa a Financial Timesnak.
A hétfőn készült műholdfelvételekből kiderült, hogy két orosz fregatt, egy tengeralattjáró és egy támogató hajó, amelyeket korábban, december 6-án fotóztak le Tartúsz kikötőjében, távozott. A Planet Labs és a Nasa fotói azonban azt mutatják, hogy a méretüknek megfelelő hajók körülbelül 8-10 kilométerre a parttól tartják a pozíciójukat.
Az egyik fregattal megegyező méretű hajó hasonló helyen látható az Európai Űrügynökség által kedd reggel készített, felhők által elfedett felvételen.
Az oroszok nem akarják, hogy eltalálják őket, ezért a tengeren vesztegelnek
– mondta Massicot, egyben megjegyezte, hogy a hajókat az aknavetők lőtávolságán kívülre helyezték. Az amerikai szakértő szerint, ha Oroszország úgy döntene, hogy evakuálja a haditengerészeti jelenlétét, a török kormány valószínűleg megtiltaná a hajóknak, hogy a Boszporuszon keresztül a Fekete-tengerre jussanak. Ebben az esetben a legközelebbi orosz támaszpont a balti-tengeri Kalinyingrád lenne – ez egy hosszú tengeri útvonal, amely üzemanyag-utántöltéssel jár, és amelyet NATO-országok vesznek körül.