Csak a Covid miatti lezárások okozta 2020-as tavaszi teljes leállás negyedévében vettek fel kevesebb pénzt bankkártya kiadó automatákból a magyarok az elmúlt 15 évben, mint idén az első negyedévben. Az év első három hónapjában mindössze 20,6 millió esetben vettünk fel pénzt az automatákból. Ez a tranzakciószám 480 ezerrel, 2,3 százalékkal kevesebb, mint amit 2023 tavaszán mért a Magyar Nemzeti Bank.
A jegybanki statisztika szerint az idei év első három hónapjában a készpénzfelvételek értéke is 12 negyedéves mélypontra zuhant.
Egyre inkább vásárlásra használjuk a bankkártyát
Eközben a bankkártyás vásárlások darabszáma éves szinten 10,4 százalékkal növekedett és meghaladta a 407 milliót, ami azt jelenti, hogy hússzor több alkalommal kerültek elő a pénztárcákból a bankkártyák azért, hogy az ügyfelek azokkal a boltokban fizessenek, mint ahányszor készpénzfelvételi tranzakcióra használták plasztikokat.
Öt évvel ezelőtt, 2019 tavaszán a bankkártyás vásárlások darabszáma csak nyolcszorosa volt a készpénzfelvételi tranzakciók számának. Ha pedig a tranzakciók értékét nézzük, akkor még komolyabb változást tapasztalhatunk öt éves időtartamban. 2019 első negyedévében 1 900 milliárd forintot meghaladó értékű készpénzfelvétel történt a bankautomatákból, ezzel szemben a bankkártyás vásárlások összege nem érte el az 1 425 milliárd forintot, azaz több készpénzt vettünk magunkhoz, mint amekkora összeget a kártyákkal a boltokban fizettünk.
Idén tavasszal ugyanakkor már 3 720 milliárd forintot fizettünk ki bankkártyával a pénztáraknál.
A változás egyértelműen igazolja azt, hogy a Covid miatt létrejött digitális átállás kitart: akik megtapasztalták a készpénzmentes fizetés kényelmét, azok nem, vagy nem teljesen tértek vissza a korábbi gyakorlatukhoz, amikor fizetésnap után kivették az összes pénzüket az automatákból.
Az automatákból kivett pénz 40 százalékát más fizeti be
Még döbbenetesebb változást mutat, ha a készpénzfelvételek és a készpénzbefizetések arányának változását vizsgáljuk. Az idei első negyedévben már már több mint 3,7 millió esetben fizettek be az emberek ATM-készülékeken keresztül pénzt a számláikra. Ez 18 százalékkal magasabb összeg, mint egy évvel ezelőtt és természetesen történelmi rekordot jelent.
A készpénzbefizetések értéke idén az első negyedévben ugrotta át a 800 milliárdos határt, közel 807 milliárd forint értékben tettünk bankjegyeket a készpénzkiadó automatákba.
Itt nem is igazán érdemes öt éves időtartamra visszatekinteni, hiszen az ATM-es készpénzbefizetés lehetősége tömegesen csak 2018-tól él, a megoldás használata az elmúlt években gyorsult fel. Az azonban így is beszédes, hogy két évvel ezelőtt az ATM-es készpénzbefizetések értéke nem érte el a készpénzfelvételek összegének 24 százalékát.
Ez annak a fényében fontos, hogy egyre több olyan készpénzkiadó automata működik Magyarországon, amely a befizetett pénzt - annak szigorú ellenőrzése után visszaforgatja - és a készpénz felvevő ügyfeleknek kiadja. A visszaforgatásnak köszönhetően csökken a készpénzlogisztika költsége, és minimalizálható annak veszélye, hogy fizetésnapon kifogy az automatákból a kiadható készpénz.
Nincs érv az ingyenes készpénzfelvétel emelése mellett
Fontos azt is látni, hogy az egy tranzakcióra jutó átlagos készpénzfelvételi összeg lényegében három éve 100-103 ezer forint között stagnál. Ez egyrészt azt jelzi, hogy egyes híradásokkal szemben az átlagembernek nem hiányzik a havi maximum 150 ezer forint értékű ingyenes készpénzfelvételi limit emelése.
A másik oldalon pedig az a tény, hogy
az automatákba befizetett átlagos összeg ma már több, mint kétszerese a készpénzfelvételek összegének - az idei első negyedévben átlagosan 216 000 forintot fizettünk be automatákon keresztül - szintén annak a bizonyítéka, hogy az emberek egyre inkább a bankkártyájukkal akarnak fizetni.
A digitális fizetésben újabb erősödést okozhat, ha szeptember 1-jétől a bolti pénztárakban QR-kód segítségével akár bankkártya nélkül is közvetlenül a bankszámlánkról fizethetjük az áruk és a szolgáltatások ellenértékét az azonnali fizetési rendszerben.
Persze készpénzkiadó automatára ezután is szükség lesz, hiszen a készpénz befizetési tranzakciók száma még mindig kevesebb, mint a 20 százaléka azoknak a tranzakcióknak, amikor a bankkártya tulajdonos készpénzt vesz ki a készülékekből.