Ausztria ősszel még mindig recesszióban van és nagyon úgy néz ki, hogy a lejtmenet egyelőre folytatódik: miután tavaly már egy százalékkal zsugorodott a gazdaság, 2024-re a reál-GDP 0,6 százalékos csökkenésére számítanak a vezető gazdaságkutató intézetek – derül ki a WIFO és az IHS pénteken közzétett előrejelzéséből.
Nyugati szomszédunkban
a gazdaságkutatók jövőre főként külföldről remélnek gazdaságélénkítést, ellenkező esetben fennáll a harmadik sivár év veszélye.
Érzik az árak csökkenését, élénkebb a fogyasztás
A sógoroknál már erőre kapott a lakossági fogyasztás: a reáljövedelmek növekedése mellett ebben az is szerepet játszik, hogy idén 3,1 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025-ben tovább olvad várhatóan 2,2 százalékra.
Szomszédunkban a bolti árak is követik a kedvező trendet, emiatt a kereslet nő, a kiskereskedelem nyomása enyhül, annak ellenére, hogy a munkanélküliség még nem áll túl jól: a mostani 7 százalékról a következő évben enyhén bár, de tovább emelkedhet.
A gazdaságkutatók szerint viszont az izmosabb vásárlóerő következtében a GDP jövőre egy százalékkal már bővülhet – mutat rá a WIFO.
Az osztrákokat sem kíméli a német válság
A WIFO rámutat: leginkább a gép- és berendezésberuházások zuhannak jelentősen, míg például
az építőipar – állami építésösztönző csomag hatására – jövőre fellélegezhet, és a magyarokat is nagy számban foglalkoztató szektorban gyarapodhatnak a befektetések, több állást hirdetnek majd a cégek.
Emellett a közszféra célzott beruházási támogatása is ösztönözheti a környezetbarát termelési módokba történő forráskihelyezést, ami pozitív multiplikátor hatásokkal jár majd.
Ugyanakkor a németországi válság hatása egyelőre jelentős: például az áruexport drasztikusan visszaesett, ami elhúzódik, ám a kamatlábak csökkenésével jövőre javulhatnak a finanszírozási feltételek.
Így már bátrabb lehet a tőkejavak iránti, külföldi kereslet, ami a lakosság fogyasztásán is érződni fog, ez pedig lökést ad az osztrák gazdaságnak.
Ha viszont ez elmarad, Ausztria a recesszió harmadik évébe léphet
– idézi a közgazdászokat a Meinbezirk.at.
Tátonganak a lukak a büdzsében
A bécsi központú IHS gazdaságkutató is visszaesést jelez erre az évre, és nem számítanak gyors fellendülésre sem.
2025-re az intézet enyhe, 0,8 százalékos teljesítménynövekedéssel számol, míg az inflációt idén 3,0 százalékra, jövőre 2,4 százalékra becsülik.
Rá is fér az alpesi országra a kedvezőbb széljárás, mivel a kutatók szerint idén az államháztartási hiány 3,7 százalékon alakulhat, ami jövőre 4 százalékra ugrik, ezzel Ausztria egyre távolabb kerül a maastrichti célok szerinti maximum 3 százaléktól.
A pénzügyminisztérium ennél bizakodóbb: csütörtöki jelentésében a tárca 3,3 százalékra emelte a hiány-előrejelzését.
Ennek oka a gazdasági fellendülés hiánya, az árvízkatasztrófa nehezen megbecsülhető hatásai, és a klímabónusz emelése.
Még jól is jöhet az árvíz egyes szektoroknak
A WIFO egy másik elemzésében az árvízkatasztrófák hatásait is vizsgálta.
Eszerint az árterületeken bekövetkezett pusztítások érdemben nem tükröződnek az országos GDP-n, de például átmeneti kedvező hatás jelentkezhet a leginkább érintett Alsó-Ausztriában.
Az árvíz sújtotta régiókban valószínűleg 0,1-0,2 százalékkal nő a teljesítmény az újjáépítés eredményeként – közölte a WIFO az osztrák hírügynökséggel.
A természeti katasztrófák növekvő száma azonban hosszú távon nem előnyös a gazdaságnak, noha az építőipar és a kereskedelem iránti kereslet nőhet a szükséges takarítási munkák, felújítások, új beruházások miatt.