Nyugati szomszédunkban az ország egész területére elrendelték a fokozott biztonsági intézkedéseket a madárinfluenza vírus terjedése miatt.
Az Egészségügyi Minisztérium csütörtök délután közölte: éjféltől Ausztriában szigorúbb szabályok lépnek életbe a baromfitenyésztésben, mert megnövekedett a megbetegedések száma a vadon élő madarak által.
A fokozottan veszélyeztetett területek közé tartozik Alsó- és Felső-Ausztriában, Stájerországban, Salzburgban, Karintiában és Burgenlandban 25 olyan körzet, ahol az ötvennél több állatot tartó vállalkozások számára mostantól kötelező az istálló és a szárnyasok elkülönítése.
Eddig öt baromfitelepen jegyeznek igazolt megbetegedéseket, ahol a fertőtlenítésben a fegyveres erők segítenek.
Több tenyésztőnél már azonosították a kórt
A hatósági kockázati besorolás Ausztria egész területén
tiltja az állatok szabadban történő etetését, míg a baromfi és a vadon élő madarak közötti érintkezést hálókkal vagy tetőkkel kell megakadályozni
– írja az APA osztrák hírügynökség.
A közelmúltban Felső- és Alsó-Ausztriában négy, mintegy 200 ezer állatot számláló farmon azonosítottak új madárinfluenza megbetegedést, és gyanús eseteket találtak egy Alsó- és Felső-Ausztria határán fekvő pulykatenyészetben is – közölte az Egészségügyi Minisztérium.
Veszélyben az összes szárnyas, de emberre ritkán terjed
A madárinfluenza elsősorban madarak között terjed, és altípustól függően az állatok gyakran súlyosan megbetegednek és elpusztulnak.
A csirkék, pulykák és számos vadon élő madárfaj különösen érintett, de az emlősökre is átterjedhet.
A most jellemző, hidegebb hőmérséklet mellett a fertőzött állatok ürülékében lévő vírus több mint 30 napig fertőzőképes maradhat.
Az emberi fertőzések ugyanakkor ritkák.
A jelenleg Európában előforduló H5N1 altípus rosszul alkalmazkodott az emberekhez, a kontinensen még nem figyeltek meg betegségeket
– hangsúlyozta az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (AGES).
Megírtuk: Magyarországon október elején a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Öcsöd településen egy 2500 példányt számláló lúdállományban, illetve egy Békés vármegyei 25 ezres pecsenyekacsa állományban mutatták ki a vírust, amelyeket a Nébih felszámolt.
Jönnek a fegyveresek: leölik a beteg példányokat
A hatóság közölte: ha járvány lép fel, a farmon lévő érintett állatokat le kell ölni, amit nem végezhetnek maguk a tulajdonosok, hanem – bizonyos szabványok szerint – az óvintézkedés az állatjóléttel összhangban történik.
Alsó-Ausztriában az Amstetten járásban a madárinfluenza-járvány miatt péntek reggel a Szövetségi Hadsereg segélyakciója kezdődik, amely várhatóan vasárnapig tart.
Ennek keretében a védekezésben közreműködő szakértők mellett katonák is kiköltöznek a telepekre. Az állatok megsemmisítése után a betegség további terjedésének megakadályozása érdekében a szállító járműveket, azok kerékjáratait és alvázát, valamint a konténereket is fertőtlenítik – részletezi a Vienna.at.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!