Révfülöpön tartották meg a BHN horgászegyesületek és horgászszövetségek vezetői számára a X. Balatoni Horgászkonferenciát. Megnyitó beszédében Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztési miniszter, a térség országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, ma Magyarországon az egyik legérzékenyebb területi politikai kérdés a Balaton kérdése: mindenkinek fontos, de mindenkinek más szempontból.
Abban egyetértés mutatkozik, hogy a Balatont meg kell őrizni az elkövetkező nemzedékek számára, de hogy hogyan, abban közös nevezőre kell hozni a sokszor egymással szemben álló érdekeket, gondolatokat, szemléleteket.
Navracsics Tibor rámutatott, a Balatonnak a mindennapi életre alkalmas környezetnek lennie az év 365 napjában, ugyanakkor vonzónak kell maradnia azok számára is, akik pihenni, kikapcsolódni, vagy egyszerűen csak a természeti szépségét csodálni érkeznek a térségbe. Ez igaz a régióban élő, és a csak odalátogató horgászokra is – jegyezte meg.
Mivel kényes egyensúlyról van szó, ezért nem egyszerű az út a megoldás megtalálásáig, ami rendkívül sok vitával szegélyezett – fogalmazott Navracsics Tibor, aki szerint, bár a viták során úgy tűnhet, hogy nincs közös az igényekben, véleményekben, de végső soron mindenki meg szeretné őrizni a Balaton élővilágát, társadalmát.
A közös álláspont kialakításában fontos állomásnak nevezte a X. Balatoni Horgászkonferenciát, ahol a horgásztársadalom szempontjai fogalmazódnak meg. Ezt tovább lehet egyeztetni azokkal az emberekkel – legyen szó akár folkloristáról vagy ingatlanbefektetőről –, akik a Balaton környékén élnek vagy itt dolgoznak, és a Balaton szerelmesei – mondta.
A konferencián Szári Zsolt a balatoni halgazdálkodás elmúlt 10 évéről mérleget vonva elmondta, hogy fő céljuk a horgászcélú halgazdálkodás megalapozása volt.
Az elhangzottak szerint a horgászjegyek értékesítéséből a BHN-nek
- 2013-ban 516 millió,
- 2023-ban már 1,23 milliárd forint bevétele származott.
- Az értékesített jegyek száma 2013-tól 2020-ig folyamatosan emelkedett, ezt a tendenciát megtörte a koronavírus-járvány, de tavaly már sikerült megközelíteni a pandémia előtti értéket, 91 703 horgászjegy eladásával.
Dérerer István, a MOHOSZ OHSZK főigazgatója méltatta a BHN és a MOHOSZ együttműködését, valamint azt, hogy tavaly 12,5-ről 15,6 százalékra nőtt a balatoni fogások aránya az országos összes horgászfogásban. Tájékoztatott a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia 2030-ról is, amelyben mintegy 3,5 milliárd forint jut a balatoni horgászturisztikai mikrohálózat komplex fejlesztésére.
A konferencián beszámoló hangzott el arról, hogy a balatoni horgászrendben lesznek változások, elsősorban a halvédelem területén.
24 milliárdot költ a kormány horgászturizmusra
Most a horgászturizmust pörgetné fel a kormány. Megszületett meg a 190 oldalas Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia, amelyről úgy fogalmaznak, széleskörű konszenzuson alapuló, civil- és társadalmi szervezetek bevonásával mintegy 9 hónapon át íródott dokumentumról van szó. Ennek a részleteit itt olvashatja el >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!