Az elmúlt napok esőzéseinek köszönhetően vasárnap reggelre 111 centire emelkedett a tó vízszintje az elmúlt napok esőzései után – tette közzé honlapján az Országos Vízügyi Főigazgatóság.

Ez már éppen elegendő ahhoz, hogy a nyári hőséget átvészelje a magyar tenger.

A Balaton téli szabályozási vízszintje 110 centiméter, és ez az időszak novembertől márciusig tart. Ez sikerült most meghaladni, ami azért fontos, mert a legmelegebb nyári napokon akár 1 centimétert is süllyedhet a tó vízszintje. 

Miként az Infostart felidézi, a kritikus 100 centit idén januárban lépte át, azóta nagyon lassan, olykor hetekig stagnálva, emelkedik a vízszint. A vízügyesek azt remélik, hogy 114-117 centisre hízhat a Balaton a szezon előtt. 

Ezt az örömhírt azonban megkeserítheti, hogy

idén nyáron 30 éve nem látott árvaszúnyog-invázióra számítanak a szakemberek.

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet közlése szerint már tavaly augusztusban-szeptemberben is a szokásosnál erősebb volt a rajzás, ez most tovább fokozódhat.

„Az árvaszúnyogok lárvái a víz üledékében élnek, algákkal és növényi maradványokkal táplálkoznak, fontos táplálékforrást jelentenek halak, madarak és más vízi élőlények számára. Rajzásuk során a testükben felhalmozódott szervesanyag egy része is kikerül vizeinkből, így elősegítik vizeink öntisztulását. Az árvaszúnyogok tehát alapvetően hasznos rovarok” – hangsúlyozzák a kutatók. 

A nyaralók azonban ettől még nem lesznek annyira boldogok. Mert 

bár az árvaszúnyogok nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen: ellepik a világos felületeket, belehullhatnak az ételekbe, és nyomot hagynak az autókon.

A Sokszínű vidék szerint annyit tehetünk, hogy

  • ne bolygassuk a part menti bokrokat, fákat és nádasokat, ahol a rovarok pihennek. 
  • sötétben igyekezzünk távol maradni az erős fényforrásoktól, mert ezek vonzzák őket. 

Hosszú távon a zavaró rajzások elkerüléséhez az algabiomassza, vagyis az algák szaporodásához szükséges tápanyagok – elsősorban foszfor – elérhetőségének csökkenése lenne szükséges.