A hét végéig minden bankszámlás ügyfélnek meg kell kapnia a díjkimutatást, amelyből kiderül, mennyibe került számára tavaly a bankolás. A dokumentumot minden olyan pénzintézetnek el kell küldenie, ahol számlát vezet valaki, beleértve az olyan fintech cégeket is, mint a Revolut

A most érkező díjkimutatásban az egy évvel ezelőttinél lényegesen magasabb költségek szerepelhetnek, hiszen több bank is a 2023-as 17,6 százalékos rekord inflációval emelte a díjait, vagy azok egy részét

- hívta fel a figyelmet a Bank360

Akadtak persze olyan hitelintézetek is, amelyeknek szerényebben fogott a ceruzája, illetve számos díjmentes szolgáltatást megtartottak. 

A részletes, pár oldalas, egyszerűen átlátható díjkimutatás egységes formátumú.

  • Bemutatja a számlavezetésre kifizetett díjakat és külön-külön sorokban összegzi a különböző fizetések (például utalások, beszedések), bankkártyás műveletek, folyószámlahitel (ha van) és egyéb szolgáltatások összesített terheit is.
  • Felsorolja, hogy az ügyfél hány darab tranzakciót végzett, mennyi volt ezek egységnyi díja, vagy ha voltak ingyenes tranzakciók (például a havi kétszeri díjmentes készpénzfelvételi lehetőség), akkor hány műveletért kellett ténylegesen fizetni.
  • A kimutatás jelzi, hogy mennyi kamatbevételt ért el az ügyfél, illetve mekkora összegre rúgott folyószámlahitelének kamatköltsége.

A postai levélben csak azok kapják meg ezt a dokumentumot, akik az egyenlegértesítőt és más kimutatást is postai levélben igényelték a bankjuktól. Akik elektronikus kommunikációt választottak - ami egyébként megéri, hiszen jellemzően több száz forinttal olcsóbb ilyen esetben a számlavezetés -, azok elektronikus banki csatornákon nézhetik meg a kimutatást. A díjkimutatást a bankok jellemzően dokumentumként töltik fel, az ügyfelek pedig az internetbankból tölthetik le. A mobilbankokból közvetlenül a díjkimutatás nem mindig érhető el. 

A díjkimutatást mindenkinek érdemes átböngésznie, hiszen kiderül belőle, milyen fölösleges költségek faraghatók le a bankszámla használat során.

Ilyen kiadás lehet például:

  • az sms-értesítés, ami jellemzően fizetős, miközben a bankok jelentős része push üzenetben ugyanezeket az információkat díjmentesen küldi ki.
  • a fölösleges kiadások közé tartozhat a presztízs bankkártyák használata, ha azokat valaki a dombornyomottságuk miatt választja csak; az elektronikus terminálok pedig kivétel nélkül elfogadják a nem dombornyomott kártyákat is, sőt a legtöbb helyen kártya nélkül, okoseszközzel is lehet már fizetni. 

A tranzakciós illeték korábbi emelése miatt a bankok nagy része egyébként is növelte a díjait, ezek már most látszanak a kondíciós listákban, de a 2024-es költségek között még nem. Ráadásul

2025-ben még további díjemelés is jöhet a bankszámláknál a tavalyi infláció alapján, bár ennek lehetséges mértéke már jóval kisebb lehet, mint az előző évi.

Megéri tehát kalkulálni, akár számlacsomagot vagy bankot váltani.