Idén Magyarországon is elindult a kötelező visszaváltási rendszer az italcsomagolásoknál. Az italgyártók július 1-jétől csak az ekkortól élesedő visszaváltási rendszernek megfelelő fém, műanyag és üveg csomagolásban hozhatják forgalomba termékeiket. A REpont automaták jelenleg a műanyag, fém vagy üveg alapanyagú 0,1 - 3 literig terjedő csomagolással bíró termékeket váltják vissza.
Sokakat érdekelhet azonban, hogy mi a helyzet a befőttes üvegek visszaváltásával és újrahasznosításával, hiszen többen emlékezhetnek rá, hogy korábban vissza lehetett váltani ezeket az üvegeket is. Írásunkban ezért most ebben a kérdésben szeretnénk eligazítást adni.
Üveghulladék
Az üveg nem bomlik le, ezért nagyon fontos, hogy a lehető legtöbbször újrahasználatra vagy újrahasznosításra kerüljön. Az üveget szilíciumban gazdag alapanyagokból (leggyakrabban kvarchomokból) állítják elő egy nagyon energiaigényes folyamat során, mivel 1300-1500 fokot kell teremteni ahhoz, hogy meg tudják munkálni az anyagot.
Az újrahasznosítás során az üveghulladékot speciális technológiával törik, a szennyezést leválogatják róla és színre válogatják. Az így nyert nagy tisztaságú anyagot újra beolvasztják az üveggyárakban.
A színes üvegből is készülhet újra üveg, de adalékanyagként útépítéseknél is használják, cementtel és bitumennel keverve az útfelület érdesítésére.
Szelektív gyűjtés
A Fővárosi Közterület-fenntartó tájékoztatása szerint az üveghulladék szelektív gyűjtése a szelektív hulladékgyűjtő szigetes rendszerben zajlik. A színes és fehér üvegeket külön-külön kell gyűjteni, a fedőt, gyűrűt és a kupakot el kell róluk távolítani.
Szelektíven a következő üvegeket lehet gyűjteni:
- befőttes üvegek,
- ásványvizes üvegpalackok,
- röviditalok üvegpalackjai,
- boros- és sörösüvegek,
- szörpös üvegek,
- konzerves üveg,
- bébiételes üveg.
A házhoz menő rendszerben csak a papír, a műanyag és a fémhulladék gyűjthető, ezért az üveghulladékok továbbra is a közterületeken kihelyezett gyűjtőszigetek üveggyűjtő-tartályaiban, valamint a hulladékudvarokban helyezhetők el.
Budapesten jelenleg 18 szelektív hulladékudvar működik, ahol a lakosság leadhatja a szelektíven gyűjtött hulladékot. A hulladékudvarok csak hulladékfajtánként különválogatott, nem szennyezett hulladékokat vesznek át.
A hulladékudvarok hulladékátvételi szolgáltatásait magyarországi lakcímkártya/tartózkodási engedély/hatósági bizonyítvány/regisztrációs igazolás/bejelentőlap egyikének bemutatását követően hulladékfajtánként meghatározott napi és éves limitig a lakosság kizárólag díjmentesen veheti igénybe. A fehér, illetve színes üvegek minden hulladékudvarban leadhatók.
Így működik jelenleg a visszaváltás
A szelektív gyűjtés mellett létezik egy nagyon szűk, „kisipari” visszaváltós piaca is a befőttes üvegeknek. Az egyik ezzel foglalkozó vállalkozás szerint
2022-ben a számlainformációk alapján 161 923 darab befőttes üveget hasznosítottak újra, melynek a nettó súlya 80 tonna volt.
A vállalkozás tevékenysége Magyarország területére korlátozódik, piaci alapon, támogatások nélkül működik. A visszaváltás során egy jegyzőkönyvet kell kitölteni, az átvételről pedig egy üveg vételi jegyet kell aláírni, hogy az eladó jogosult legyen a visszaváltási összegre.
Fontos azonban kiemelni, hogy ez a vállalkozás is csak azokat az üvegeket tudja felvásárolni, amelyeket újra forgalomba tudnak helyezni.
Ennek megfelelően csak azokat az üvegeket vásárolják fel, amelyek megfelelnek a szabványos újrafelhasználási követelményeknek, így a négy-hat-nyolc oldalú szögletes üvegek, valamint az egyedi, márkázott üvegek (például a joghurtos, a szószos, a kávés üvegek) nem visszaválthatók. Emellett nem váltják vissza a bébiételes, az olivabogyós, valamint a mogyoróvajas üvegeket sem.
A visszaváltható üvegek talpa-formája kör alakú, 2650 ml-től 370 ml-ig a szája alatt és az oldalfalak alján bordázattal erősített.
A visszaváltható üvegek listája és az árak a következőképpen néznek ki:
- 4250 ml-es befőttesüveg 10 Ft,
- 4000 ml-es befőttesüveg 10 Ft,
- 3750 ml-es befőttesüveg 10 Ft,
- 2650 ml-es befőttesüveg 10 Ft,
- 1700 ml-es befőttesüveg 10 Ft,
- 720 ml-es alacsony befőttesüveg 5 Ft,
- 720 ml-es magas befőttesüveg 5 Ft,
- 580 ml-es alacsony befőttesüveg 5 Ft,
- 580 ml-es magas befőttesüveg 5 Ft,
- 370 ml-es alacsony befőttesüveg 5 Ft,
- 370 ml-es magas befőttesüveg 5 Ft,
- 220 ml-es befőttesüveg 5 Ft,
- 212 ml-es befőttesüveg 5 Ft.
A visszaváltani szándékozott üvegnek tisztának kell lennie, tehát nem lehet benne ételmaradék, vagy egyéb csomagolási hulladék. Az elszállításhoz az üvegeknek teherautóval megközelíthető helyen kell lenniük, azonban a XVI. kerületben, a vállalkozás székhelyén egyeztetett időpontban bármilyen mennyiséget átvesznek.
Közösségi cserepontok
A visszaváltás és a szelektív hulladékgyűjtőknél való leadás mellett több közösségi üvegcserepont is működik már a fővárosban, ahol a polcra feltehetjük feleslegessé vált befőttes- és egyéb üvegeinket, amiket bárki elvihet onnan, ha éppen arra van szüksége.
A We Love Budapest cikke szerint
a VI. kerületi Hunyadi téri Vásárcsarnokban idén tavasszal helyeztek ki egy ilyen üvegcserepontot, míg a XI. kerületben ősszel jelent meg a Fehérvári úti Vásárcsarnok Fehérvári úti bejáratánál egy erre a célra dekorált karton befőttesüveg-gyűjtő.
Ez utóbbi kezdeményezés a szintén az újrahasznosítás és a közösségi hangulat jegyében született használtsütőolaj-gyűjtőpont mellett kapott helyet.
Kiderült, mennyit lehet keresni a kikukázott palackokkal
Kezdetben az idegrendszerünket, mára pedig a szaglószerveinket teszik próbára a REpoint automaták. A mélyszegénységben, gyakran az utcán élő emberek ugyanis a saját megélhetési forrásukat látják a kikukázott palackok visszaváltásában. Az Economx utánajárt, hogy mennyit lehet keresni az új módszerrel, illetve hogy milyen közhangulat övezi a kialakult helyzetet.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!