Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége bejelentette, hogy november 20-án, szerdán bezárják, miután „konkrét információkat kapott egy potenciális jelentős légitámadásról”. Az éjszaka folyamán többször is működésbe léptek a légiriadó szirénák az ukrán fővárosban – írta a CNN.
A Kreml szerint Ukrajna az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákat lőtt ki Oroszországra kedden. Állításuk szerint Ukrajna ATACMS-rakétákat vetett be az oroszországi Brjanszk térségére mért csapás során. Brjanszk az ukrán határ közelében helyezkedik el – adott hírt róla a BBC.
A háború új szakasza
Időközben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Moszkva az Egyesült Államokban gyártott ATACMS szuperszonikus ballisztikus rakéták kilövését „a háború új szakaszának” tekinti. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta a keddi csapást, de kijelentette, hogy hadserege felhasználja az arzenáljában lévő összes nagy hatótávolságú képességet.
Hogyan működnek ezek a rakéták?
Az ATACMS szuperszonikus ballisztikus rakéták, amelyek hatótávolsága akár 300 kilométer. Körülbelül 170 kilogramm robbanóanyagot tartalmazó robbanófejet szállíthatnak. Ukrajna birtokában van a francia-brit gyártmányú Storm Shadow rakéta is, de az Egyesült Királyság és Franciaország továbbra is megtagadja Ukrajnától, hogy Oroszországon belüli célpontokat csapjon le.Az Egyesült Államok nem változtatta meg nukleáris helyzetét Oroszország frissített doktrínájára válaszul – mondta Matthew Miller, a külügyminisztérium szóvivője, és felszólította Moszkvát, hogy hagyjon fel „felelőtlen retorikájával”. A Pentagon szóvivője szerint az Egyesült Államok nem lepődik meg a lépésen, mivel Moszkva az elmúlt hetekben jelezte, hogy megteszi, és semmi jelét nem látja annak, hogy Oroszország atomfegyver bevetésére készülne Ukrajnában – tudósított a CNN, amely arról is beszámolt a TASS orosz állami média alapján, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti forródrót immár nem üzemel.
A Kreml és a Fehér Ház közötti válságok enyhítésére létrehozott forródrót jelenleg nem használatos
– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a TASS orosz állami médiának.
„A két elnök, Oroszország és az Egyesült Államok között van egy speciális biztonságos kommunikációs vonal” – mondta Peszkov szerdán a TASS szerint. Arra a kérdésre, hogy ez a vonal még mindig használatban van-e – még vészhelyzetekre is – Peskov azt mondta: „Nem”.
A Kreml szerint Vlagyimir Putyin elnök utoljára 2022. február 12-én telefonált amerikai kollégájával, Joe Bidennel – néhány nappal azelőtt, hogy Oroszország megkezdte teljes körű ukrajnai invázióját.
A forródrótot 1963-ban hozták létre – egy évvel azután, hogy a kubai rakétaválság hangsúlyozta az orosz és amerikai elnökök közötti gyors, közvetlen kommunikáció fontosságát.
Megjósolta az ukrajnai háborút, most elmondja, mi következik
Vlagyimir Putyin a csatamezőn akar győzni, nem béketárgyalásokon – mondja a szakértő, aki annak idején pontosan ráhibázott, hogy mikor indul az orosz invázió. Ráadásul - mint mondja - az orosz elnöknek magasztosabb céljai is vannak, amelyek valódi világháborút is jelenthetnek.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!