A Savills új kutatása szerint a kamatlábak várható csökkenése és a szerény gazdasági fellendülés ösztönözni fogja a tengerentúli befektetők beáramlását, várhatóan a lakó- és raktárépületek lesznek a legnagyobb nyertesei a tengerentúli pénzinjekciónak 2024-ben. A CBRE felmérése szerint idén először a logisztikai és lakóingatlanok megelőzték az irodákat a tengerentúli vásárlók részéről. A befektetők több mint egyharmada, 34 százaléka a logisztikát, 28 százaléka a lakossági ingatlanokat, míg 17 százalékuk az irodákat részesítette előnyben – írja a CNBC.
Az irodai tranzakciók 71 százalékkal estek vissza 2023-ban az ötéves átlaghoz képest.
Olyan kijelentéseket hallani a befektetőktől, amelyek szerint most érdemes irodákba fektetni. A jövőre nézve úgy gondolom, hogy kevesebb lesz a negativitás az irodák körül
– mondta Rasheed Hassan, a Savills globális határokon átnyúló befektetési részlegének vezetője. Hozzátette, úgy tűnik, hogy túljutott a piac a legrosszabbon, és megindul a fellendülés.
Az Egyesült Királyság tárt karokkal várja a befektetőket.
2024-ben az európai befektetői szándékok felmérése a kedvezményes kamatok és a magas hozamok kecsegtetőek. A válaszadók Londont nevezték a legvonzóbb városnak, majd Párizs, Madrid, Amszterdam és Berlin következik.
London azon kevés városok egyike, amely folyamatosan megmutatja ellenálló képességét a kihívásokkal teli gazdasági ellenszéllel szemben, és továbbra is a globális tőke központja
– mondta Chris Brett, a CBRE európai tőkepiaci részlegének ügyvezető igazgatója.
A Knight Frank becslései szerint az Egyesült Királyság az előrejelzések szerint a 2024-es befektetések egyharmadát – azaz körülbelül 13 milliárd dollárt – csak az Egyesült Államokból vonzza majd. Németország, Spanyolország és Hollandia lesznek a következő legnagyobb haszonélvezők az amerikai befektetéseknek.
A Savills által idézett Real Capital Analytics adatai szerint a globális határokon átnyúló ingatlanbefektetések 196,3 milliárd eurót (212,9 milliárd dollárt) tettek ki 2023 során, ami 40 százalékos csökkenés az ötéves átlaghoz képest.
A visszaesés leginkább Európában, a Közel-Keleten és Afrikában volt tapasztalható.