Spanyolországban, Törökországban, és különösen Dél-Afrikában nőtt meg jelentős mértékben a citrom termőterülete és termelési volumene – írta meg a FreshFruitPortal cikke alapján az agroinform.hu. Minden fő termelő ország legalább 20 százalékkal növelte a citrommal beültetett hektárjait, ezzel gyakorlatilag megduplázódott. Elmaradt azonban az utóbbi két évtizedben a hasonló mértékű kereslet, ami túltermelési válságot okozott - mondta José Carbonell, a FEDERCITRUS argentin Citrus Szövetség elnöke.
A probléma nemcsak a friss citromra terjed ki, hanem az abból származó ipari termékekre, beleértve a gyümölcsleveket, az olajat, és a héjat.
Argentínában valamivel több, mint 55 000 hektáron foglalkoznak citrommal. Ez 2019-ig jól is működött, ekkor azonban elkezdődött a túltermelés és a kereslet válsága
– mondta Carbonell.
Argentínában nagyjából 10 ezer hektárt már másra használnak, a citrom ugyanis nem kell senkinek.
Az argentin citrom fő piaca az Európai Unió és az Egyesült Államok, ahová az utóbbi években főleg az időjárási viszonyok miatt csökkent a szállítmányok nagysága.
2023-ban sokkal több eső esett, mint az előző évben, és ez minőségromláshoz vezetett
– tette hozzá Carbonell. Mindezek ellenére Argentína még mindig az ipari citromszármazékok fő szállítója a világon.
2023-ban megnőtt a termelés Spanyolország és Törökország területén is.
Carbonell úgy véli, hogy az argentin termelési volumen is nőni fog, de, hogy milyen mértékben, ez nagyban függ majd az eső mennyiségétől. A gyümölcs minőségére ugyanis ügyelni kell, hiszen csak így növelhető az export.
Hozzátette, hogy az egészségügyi intézkedéseknek köszönhetően ma Argentína az az ország, amely a világon a legalacsonyabb mennyiségű vegyszermaradványt tartalmazó citromot exportálja. A szakértő szerint az argentin ipar arra számít, hogy ez a versenyelőny a következő években meg fog térülni az ország számára.
A régió tavalyi exportja 235 ezer tonnára esett vissza, amiből 78 ezer az Egyesült Államokba, 120 ezer pedig az Európai Unióba került.