Ázsiában megemlékeztek a történelem legpusztítóbb cunamijáról. Gyászoló, síró emberek imádkoztak csütörtökön több ázsiai országban a 20 évvel ezelőtti szökőrárra emlékezve. A történelem legpusztítóbb cunamija több mint 220 ezer emberéletet követelt 2004-ben, karácsony másnapján.

2004. december 26-án 9,1 erősségű földrengés történt Szumátra indonéziai sziget nyugati partjainál, amelynek következtében óriási hullámok zúdultak rá Indonézia, Srí Lanka, India, Thaiföld és az Indiai-óceán kilenc másik országának partjaira. A természeti csapásnak Szomáliában is voltak áldozatai.

Az árhullám legnagyobb sebessége közel 800 km/óra volt és a magassága elérte a 30 métert is.

Aceh nyugat-indonéziai tartományban, ahol a természeti katasztrófa több mint százezer embert ölt meg, a Baiturrahman nagymecset három percig hangzó szirénája adta meg a jelet pontosan a katasztrófa időpontjában az Ázsia-szerte tartó megemlékezéssorozathoz, amelyet imádságok követtek.

Banda Acehben, Aceh tartomány székhelyén az indonézek ellátogathatnak egy nagy tömegsírhoz, a nagymecsetben éjszakai ima lesz. Más vallási szertartások és virrasztások lesznek Srí Lankán, Indiában és Thaiföldön is.

Thaiföldön, ahol az ötezer áldozat fele külföldi volt, a megemlékezések Ban Nam Khem faluban kezdődtek, ahol a legtöbb áldozat volt az országban. Az áldozatok hozzátartozói virágokat és koszorúkat helyzetek el egy cunamihullámot formázó kőfalnál, amelyen táblákat helyeztek el az áldozatok neveivel.

Az ET-DAT katasztrófákkal kapcsolatos adatokat kezelő nemzetközi adatbázis szerint a szökőárnak 226 408 áldozata volt.

A katasztrófa a legsúlyosabban Szumátrát érintette, ahol több mint 120 ezren haltak meg a 165 708 indonéziai áldozat közül.

Szakértők szerint a megfelelően összehangolt figyelmeztető rendszer hiánya súlyosbította a katasztrófát.

A földrengés a hirosimai atombomba erejének 23 ezerszeresének megfelelő energiát szabadított fel.

Srí Lankán, ahol több mint 35 ezren haltak meg, az áldozatok hozzátartozói és a túlélők az Ocean Queen Express vonat Peralijába tartó járatán emlékeznek, amelynek vagonjait 2004-ben elsodorta az ár, több mint ezer ember életét kioltva.

A szigeten buddhista, hindu, keresztény és muzulmán vallási szertartásokat tartanak a katasztrófa emlékére.

A hullámok Afrikát is elérték, 300 ember halálát okozva Szomáliában és mintegy százét a Maldív-szigeteken – számolt be róla az MTI.