Újabb európai miniszterelnököt ért támadás az EU-s választások előtt: pénteken Dánia miniszterelnökét, Mette Frederiksent megtámadta és megverte egy férfi Koppenhága óvárosának központjában.

Két szemtanú szerint a Kultorvet elnevezésű téren egy férfi jelent meg az ellenkező irányból, és váratlanul erősen meglökte, a felkarján ököllel ütötte a szociáldemokrata kormányfőt, aki oldalra esett – jelentette szombaton a Ritzau dán hírügynökség.

A Kurier idézi: a miniszterelnököt a támadást követően kórházba szállították, ahol kiderült, hogy kisebb sérülést szenvedett, ugyanakkor nagyon megrázta az eset, sokkos állapotba került, emiatt több hivatalos programját lemondták.

A 39 éves gyanúsítottat később őrizetbe vették, de tagadja a bűnösségét, és egyelőre nem lehet tudni, hogy tettét politikai indíttatásból követte-e el, illetve volt-e nála fegyver. A bíróság elrendelte a támadó június 20-ig tartó fogva tartását.

Nem hagyják magukat megfélemlíteni

Európa szerte megdöbbentek a politikusok az újabb, erőszakos akción, amelyet közvetlenül a választások előtt a demokrácia elleni merényletnek minősítenek.

A svéd szociáldemokraták vezetője, Magdalena Andersson például „szörnyűnek” nevezte az esetet, amely szerinte a „nyitott és szabad társadalmunk elleni támadás” – írta X-en.

Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteniközölték az Európai Szociáldemokraták.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a BBC szerint aljas cselekedetnek minősítette a támadást, amely „szembe megy mindazzal, amiben hiszünk és amiért Európában harcolunk”.

Az EU Tanácsának elnöke, Charles Michel is elítélte a „gyáva agressziót”, míg Roberta Metsola, az EU Parlament elnöke „felháborító” támadásról beszélt, és hangsúlyozta, hogy az erőszaknak nincs helye a politikában.

Karl Nehammer (ÖVP) osztrák kancellár szerint a Frederiksen elleni támadást a lehető leghatározottabban el kell ítélni, és ki kell állni a gyűlölet és az erőszak ellen, mert az elmúlt hetekben politikusokat és aktivistákat ért atrocitások azt mutatják, hogy fokozódik a radikalizmus Európában

„Csúnya” és „abszurd” összetűzés

A 46 éves Mette Frederiksen 2019-ben lett Dánia történetének legfiatalabb miniszterelnöke, miután négy évvel korábban átvette a balközép szociáldemokraták vezetését, akik a dán koalíciós kormány legnagyobb pártját alkotják. Azóta is ők vezetnek a közvélemény-kutatások szerint, bár a támogatottságuk jelentősen visszaesett az elmúlt hónapokban. Frederiksen nem sokkal hivatalba lépése után összetűzésbe keveredett Donald Trump akkori amerikai elnökkel, miután visszautasította az Egyesült Államok Grönland felvásárlására vonatkozó elképzelését. Trump „csúnyának” nevezte a kormányfőt és „abszurdnak” a döntését. 2022-ben a dán elnökasszonyt erősen bírálta egy bizottság, mert a kormánya nercek millióit ölette ki a Covid-járvány idején – foglalta össze a BBC.

Robert Fico a kórházban szavazott és üzent

A dán miniszterelnök elleni támadás két nappal az európai uniós választások előtt történt, néhány héttel azután, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök életveszélyesen megsérült.

Ficót május 15-én Handlova kisvárosban több lövéssel súlyosan megsebesítette egy 71 éves támadó, aki a rendőrségi kihallgatáson a Fico és kormánya politikája iránti gyűlölettel indokolta tettét.

Az 59 éves szlovák elnök állapota folyamatosan javul, szombaton a kórházban adta le voksát az európai parlamenti választásokon. A Facebookon közzétett egy fényképet, amelyen mankóra támaszkodva tette be a szavazólapját egy mobilurnába.

Mint írta, azért szavazott a klinikán, mert fontos ez a választás.

Olyan képviselőket kell választanunk, akik elkötelezettek a békekezdeményezések és nem a háború folytatása mellettfogalmazott a baloldali populista vezető. 

A németeknél is tetőfokán a hangulat

Az elmúlt hetekben Németországban is számos támadás érte a politikusokat, a legtöbb inzultus a Zöldek és a szélsőjobboldali AfD párt képviselőivel történt.

Utóbbiak miatt jelenleg is puskaporos a hangulat több városban: szombaton Hamburgban, Lipcsében, Drezdában és Berlinben is több tízezren vonultak fel tüntetni a jobboldali szélsőségesség terjedése ellen.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolója szerint a választások előtti estén pártok, szakszervezetek, üzleti szövetségek, egyházak és környezetvédelmi szervezetek széles köre tiltakozik a demokrácia és a békés együttélés védelmében, illetve a migrációellenes AfD párt kirekesztő programja ellen, amely az embereket „származásuk, vallásuk vagy megjelenésük miatt diszkriminálja”.

Mannheimben is tüntettek a tömegek a választások előtt, ahol néhány napja egy rendőr életét vesztette egy iszlamista férfi által elkövetett, késes támadásban. A támadás után újra felerősödtek a bűnöző afgánok és szíriaiak kitoloncolását követelő, bevándorlásellenes hangok, amelyet az AfD is képvisel.