Rohamosan növekszik a kereslet Dél-Afrikában az olyan úgynevezett életmód-luxuslakóparkok iránt, amelyeket ideális esetben szinte el sem kell hagyniuk az ott élőknek. Ilyen helyekre költöznek a szupergazdagok, hogy megvédjék magukat az országban burjánzó bűnözéstől és a romló infrastruktúrától. Márpedig milliomosokból ezen a tájékon bőven akad:

annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedben 20 százalékkal csökkent a dél-afrikai milliomosok száma, továbbra is itt csoportosulnak a kontinens nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyei

– számolt be a Bloomberg. 

Nem véletlen tehát, hogy a világnak ezen a pontján gombamód nőnek ki a földből a különleges lakóparkok. 

A Steyn City magánlakópark például négyszer akkora, mint Monaco. A Johannesburg külvárosában található enklávé lovardával, golfpályával, mesterséges lagúnával, kerékpárutakkal, éttermekkel és iskolával rendelkezik. Itt egy házat akár már 50 millió randért (2,7 millió dollárért) is lehet venni. 

A Val de Vie, a másik afrikai birtok, amelyet a New World Wealth a világ 10 legjobb életmód-birtoka közé sorolt, egy régi kőbánya területén található, kevesebb mint egy órányira a turisták által kedvelt Fokvárostól.

A Lightstone ingatlanpiaci adatszolgáltató cég szerint az ilyen lakótelepeken található luxuslakások iránt rohamosan növekszik az érdeklődés, ez  a leggyorsabban növekvő szegmens az ország lakóingatlan-piacán.

A luxusingatlanok a dél-afrikai lakóingatlan-állomány mintegy 7 százalékát teszik ki.

Amióta pedig a Covid-járvány fellendítette a távmunka népszerűségét, a luxuskomplexumok egyre több tehetős külföldit is vonzanak.

A Val de Vie vásárlóinak körülbelül 40 százaléka külföldi - kétharmaduk hazatérő dél-afrikai, a többi főleg európai -, köztük sokan kockázati tőkebefektetők, kereskedők, pénzügyi és informatikai szakemberek. 

Steyn City nemzetközi lakosságának nagyjából 10 százaléka olyan iparágakban dolgozik, mint a bányászat, a logisztika és a pénzügyi szolgáltatások – mondta Steven Louw, a város vezérigazgatója. 

A luxuspiacon folyó verseny arra késztette a lakóparkokat, hogy úgymond „a bölcsőtől a sírig" tartó stratégiákat alkalmazzanak, vagyis olyan kényelmi szolgáltatásokat vezessenek be, mint az óvodák, iskolák, orvosi intézmények, idősek számára fenntartott létesítmények és irodaparkok, minimalizálva ezzel azt, hogy a lakóknak el kelljen hagyniuk a gondosan körülkerített védett lakóparkjukat.

Az ilyen életmód-lakóparkok iránt egyébként nem csak Dél-Afrikában nő a kereslet. 

Az Egyesült Államoktól Brazíliáig és az Egyesült Arab Emírségekig világszerte gombamód szaporodnak az ultragazdagokat kiszolgáló exkluzív közösségek.