Csökkentette jövő évi globális olajkereslet-növekedési előrejelzését a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) olajpiaci jelentésében, részben a nehezebbé váló világgazdasági környezetre, részben pedig a felhasználási hatékonyságban elért eredményekre hivatkozva.
A párizsi székhelyű IEA havi jelentésében napi 880 ezer hordóra (bpd) csökkentette a kereslet növekedésére vonatkozó 2024-es előrejelzését a korábbi 1 millió bpd-ről. Ugyanakkor a 2023-as keresletnövekedésre vonatkozó előrejelzését 2,2 millió bpd-ről 2,3 millió bpd-re emelte meg. Az OPEC és szövetségesei, az OPEC+ néven ismert informális együttműködés 2022-ben kezdte meg a kínálat korlátozását az árak támogatása érdekében.
A nyersolaj világpiaci ára a szaúdi és orosz, együttesen napi 1,3 millió hordós, az év végéig tett termeléscsökkentési ígéret miatt szeptemberben tíz havi csúcsot ért el. A romló világgazdasági kilátások tükrében azonban az olajár az elmúlt héten nagymértékben csökkent.
Az IEA ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy az ellátási korlátok, nevezetesen az orosz nyersolajra vonatkozó, 10 hónapja érvényben lévő uniós embargó miatt ezen a télen dízelüzemanyag-hiány léphet fel Európában.
A dízelhiány-parát szinte napra pontosan tavaly is átéltük
Franciaországban sztrájkoltak a finomítókban, Oroszországból pedig alig érkezett gázolaj Európába, és a spanyol Repsol olajipari cég dízelhiánnyal fenyegetett. Az Economx akkor azt írta, hogy sokan már kalózkodnak a szállítmányokért az országok.A kereskedők a gázolajat szállító, Európába tartó tartályhajókat az Egyesült Államok keleti partvidékére irányítják, mivel a két régió akut hiány és az emelkedő árak közepette küzd a készletekért – tudta meg lapunk tavaly októberben más forrásból. A dízelhiány Európában is fenyegető volt, Magyarországra is dízelhiány jeleztek.Az IEA havi olajjelentésében úgy becsüli, hogy Európának tartós import megszervezésére lehet szüksége más országokból, de a dízelüzemanyag téli minőségére vonatkozó előírások korlátozzák a lehetséges beszerzési források körét. A dízelüzemanyag-hiányt lehet, hogy csak egy enyhe téllel lehet majd elkerülni – fogalmaz az IEA.
Az ellátási félelmek közepette Moszkva feloldotta az üzemanyag-exporttilalmat
Oroszország a gázolaj külföldre történő értékesítésére vonatkozó, saját maga által bevezetett embargóval ezidáig a hazai hiányt akarta kezelni, ez nem egészen sikerült.