Szinte pontosan annyit dohányzunk, mint a görögök és ezzel messze verjük szinte az egész régiót. A 15 évesnél idősebb hazai népesség egynegyede naponta rágyújt egy cigarettára, csakúgy, mint Athénban, miközben az OECD statisztikákban csúcstartó indonézek közül minden harmadik teszi ugyanezt. 

A dohányzási szokásainkat tekintve szorosan követjük a bolgárokat, törököket, oroszokat, franciákat és kínaiakat.

Messze megelőzünk olyan, korábban klasszikusan dohányosnak számító országokat, mint például Argentína, Olaszország, Spanyolország, Románia és Lengyelország.

Feltűnő, hogy eközben az amerikai kontinensen kiment a divatból a dohányzás. A 15 évesnél idősebb felnőtt népesség kevesebb, mint 10 százaléka gyújt rá naponta például az Egyesült Államokban, Kanadában, Brazíliában, Costa-Ricában, Mexikóban és Peruban.

Kép: MTI

Dohányzási szokásainkon az sem változtatott jelentősen, hogy 2020 és 2023 között mintegy 50 százalékkal drágultak a cigaretták idehaza. Egy doboz Multifilter éves fogyasztói átlagára (20 darab/csomag) 2020-ban 1420 forint volt, ami 2023-ra 2110 forintra emelkedett, míg ugyanebben az időszakban egy doboz Sophianae (multifilteres, 20 darab/rövid) cigaretta éves fogyasztói átlagára 1390 forintról 2040 forintra változott.

Kép: MTI

Az elmúlt néhány évben ugyanakkor átalakultak a fogyasztási szokásaink is. A trafikokba már nem a hagyományos cigiért járunk: bő három év alatt idehaza a hétszeresére emelkedett a hevítéses dohánytermékek iránti kereslet.

Idén júliusban és augusztusában már közel 300 millió szálat vettek ezekből a termékekből a vásárlók, amire korábban még nem volt példa.

Látványos változások

2020 januárjában, amikor Magyarországon még csak ismerkedni kezdtek a fogyasztók ezzel a termékkategóriával, havi 38,3 millió szálat értékesítettek belőlük. Ez nőtt mostanra több mint a hétszeresére.

Éves szinten is látványos a keresletnövekedés: míg 2020-ban 802 millió szál fogyott, addig 2023-ban már 3007 millió szálra nőtt ez a szám. Az idei év várhatóan újabb rekordot hoz, akár 3300-3400 millió szálat is elérhet az értékesítés.

Eközben a Dohányügyi Igazgatóság Adatgyűjtő Rendszerében a hagyományos cigaretták fogyasztása továbbra is csökkenő tendenciát mutat, bár továbbra is megfigyelhető egyfajta szezonalitás, nyáron minden évben keresettebbek, de összességében elmondható, hogy havi szinten az előző év azonos időszakához viszonyítva van némi, jellemzően 10–20 millió szálas visszaesés az értékesítésben.

A 2020-as adatokhoz viszonyítva havonta átlagosan 150-200 millió szállal, azaz 7,5 millió dobozzal kevesebb cigarettát vásárolnak a fogyasztók.

Folyamatosan szoknak le a magyarok a cigaretta töltéséről és tekeréséről is, ugyanis az arányaiban olcsóbb, finomra vágott fogyasztási dohányból is látványosan kevesebbet vásárolnak.

Pörög a feketekereskedelem

2023-hoz viszonyítva körülbelül idén havi 20-30 tonnával fogy kevesebb ezekből a termékekből, a 2020-as évvel összevetve pedig 80-100 tonnával visznek el kevesebbet havonta a dohányboltokból. Ez, tekintettel arra, hogy az elmúlt években jellemzően 300-400 tonna között mozogtak havi szinten az értékesítési számok, jelentős, 20-25 százalékos zuhanás.

A valóság egyébként még árnyaltabb, hiszen 2024-ben rég nem látott szinten pörög a dohányipari feketekereskedelem, és rengetegen illegális úton szerzik be a dohánytermékeiket, amik természetesen ezekben a statisztikákban nem szerepelnek.

A jövő évben lehet némi trendforduló a dohányfogyasztással kapcsolatban, mert kivezetik a jellegzetes ízű hevítéses dohánytermékeket is.

Szigorú dohányzási tilalomrendelet készül: sokaknál kiverheti a biztosítékot

Az uniós tagállamoknak bővíteniük kell a füstmentes zónákat az olyan szabadtereken, ahol gyermekek is időzhetnek. A vendéglátóhelyek teraszait sem kímélné a totális szigor, ám a terv sok vállalkozás számára végzetes lehet, miközben nem járulna hozzá a káros szenvedély visszaszorításához – közölte az Economxszal az ipartestület.