Az Egyesült Államok régi-új elnöke nem teketóriázik. Első munkanapján azonnal eltörölte a home office-t a szövetségi munkahelyeken, és elrendelte, hogy a dolgozókat hívják vissza a távmunkából az irodába heti 5/5 nap.

Ez a rendelkezés arra kényszerítené a kormányzati alkalmazottakat, hogy lemondjanak a világjárvány alatt kialakult tendenciáról, miszerint hetente néhány napot otthonról dolgozhatnak.

Donald Trump ezen törekvéseit legnagyobb rajongója, Elon Musk is szorgalmazta:

„Ez a méltányosságról szól, hiszen nem igazságos, hogy a legtöbb embernek dolgoznia kell ahhoz, hogy termékeket készítsen vagy szolgáltatásokat nyújtson, miközben a szövetségi kormány alkalmazottai otthon maradhatnak”

– közölte a tech guru.

Több millió ember dolgozik a közszférában

Bár az ország teljes munkaerőpiacának csak egy töredékét képviseli,

az Egyesült Államok kormánya mégis az ország legnagyobb munkáltatója, több mint 2 millió alkalmazottjával.

Az Office of Personal Management (OPM) adatai szerint csak Washingtonban 162 ezer ember dolgozik, és a szövetségi munkavállalók a város munkaerőállományának több mint 40 százalékát teszik ki.

A legtöbb szövetségi munkavállaló azonban valójában az ország más részein dolgozik, mindössze 7,56 százalékuk dolgozik DC-ben.

Ami pedig Trumpot aggasztotta, hogy ennek a több mint 2 millió embernek a fele home office-ban, vagy legalábbis hibrid munkavégzésben dolgozik, ami azt jelenti, hogy néhány napot otthon, néhányat pedig az irodában tölt.

Egy dologgal azonban senki nem számolt kormányzati oldalról: az elmúlt 5 évben a világjárvány óta, teljes átalakítás zajlott egyes épületekben, irodákban, így már most nagyon sokan jelezték, hogy egyszerűen nincs annyi ülőhely – vagy ha úgy tetszik, munkaállomás –, amennyire szükség lenne, ha valamennyi alkalmazott egyszerre lesz bent az irodában.

Nehéz lesz megválni attól, akinek papírja van a távmunkáról

Van ennél azonban egy sokkal nagyobb probléma. Számos munkavállaló úgy írt alá a munkahelyéhez, hogy szerződésbe foglalták a home office-t.

A Mezőgazdasági Minisztérium egyik munkatársa, aki Washingtonban dolgozik, azt nyilatkozta (név nélkül) az NBC-nek, hogy kollégáival és ügyvédeikkel tartalék terveket készítenek, hiszen mindegyikük rendelkezik távmunka-megállapodással, így jogilag meglehetősen macerás lesz a kormányzati intézeteknek elbocsátaniuk őket. Az elmúlt években rengetek olyan munkavállaló került be a rendszerbe, aki már a megállapodáskor dokumentumba foglalta a távmunka-lehetőséget, így több ezer ember dolgozik otthonról, akár több órányi autóútra a szövetségi irodáktól.

A Trump-kormányzat azt mondta, hogy a szövetségi alkalmazottak mindössze 6 százaléka dolgozik személyesen az irodában. Ám az Office of Management and Budget augusztusi jelentése szerint

a távmunkára jogosult szövetségi alkalmazottak által ledolgozott órák nagyjából 61 százaléka – nem  számítva azokat, akik teljesen távolról dolgoznak – jelenleg személyesen történik.

A Mezőgazdasági Minisztériumban volt a legmagasabb a személyes munkaidő aránya, 81 százalék, míg a Környezetvédelmi Ügynökségnél volt a legalacsonyabb, mintegy 36 százalék.

Pedig teljesítménynövekedést hozott a home office

A Biden-adminisztráció már a Covid-világjárvány enyhülése közben is figyelemmel kísérte a hivatalba való visszatérés végrehajtását, és rendszeres jelentéseket adtak ki arról, hogy mennyi távmunkát használtak az egyes szövetségi munkahelyek. A jelentésben arról is beszámoltak, hogy a hibrid munkavégzés pozitív eredményeket hozott.

„Az ügynökségek jelentős javulásról számoltak be a toborzás és a munkaerő-megtartás terén, javult az alkalmazottak teljesítménye és a szervezeti termelékenység, ezen felül jelentős költségmegtakarítást tapasztaltak, ha a távmunkát hibrid munkakörnyezetük elemeként alkalmazzák” – áll a közleményben.

Arról is szó esett, hogy

a home office-ra szükség van ahhoz, hogy bevonzzák a képzett munkaerőt, akik a magánszektorban eleve magasabb fizetést és rugalmas munkavégzést kaphatnának, és kapnak is.

Magyarul, ha pénzzel nem is, de ilyen elemekkel képes lehet versenybe szállni az állami a magánszektorral.

Rengetegen távozni fognak

A helyzet nem annyira egyszerű, mint azt az új kormányzat gondolja. A Pew által megkérdezett távoli munkavállalók közel fele ugyanis azt mondta, hogy fontolóra venné a munkahelye elhagyását, ha munkaadója már nem engedne neki némi távoli rugalmasságot. 

Ez a folyamat már korábban elkezdődött, amikor a járvány enyhülését követően a cégek elkezdték visszarendelni az irodába dolgozóikat. Amikor a csökkenő bevétellel működő vállalatok érzékelték, hogy a home office eltörlése felmondási hullámot hoz magával, tudatosan kezdték el használni ezt a módszert.

Kép: Reuters, Elizabeth Frantz

A nehéz gazdasági körülményeket hozó pandémia mellett számos cégnek kellett leépíteni, és erre tökéletes ürügy volt a távmunka eltörlése. Ez tehát egy idő után egyfajta eszköz lett arra, hogy felmondásra kényszerítsék a dolgozókat.

Minden bizonnyal ezt ismerte fel Donald Trump és csapata. Az új elnök korábban már többször hangoztatta, hogy nincs szükség az Egyesült Államokban ilyen mennyiségű közalkalmazottra, azonban valószínűleg ő is tudta, hogy nem lenne elegáns hivatalba lépése után néhány nappal ezrével kirúgni az embereket. Ezért ahhoz az eszközhöz nyúlt, amelyet korábban a nagyvállalatok is alkalmaztak.

Elvette az emberektől azt, ami annyira fontos nekik, hogy annak hiányában inkább felmondanak.

A kormányzat így tud spórolni több száz milliárd dollárt a költségvetésben.

Ingatlan-ügyek

Ráadásul itt van a General Services Administration nevű szövetségi ügynökség, amely több száz millió négyzetméternyi állami ingatlant kezel országszerte. Azonban ezek közül sokat rosszul kezeltek, és a finanszírozás hiánya miatt üresek, kihasználatlanok. Ez pedig nagy problémává vált, különösen Washington DC-ben, ahol az ingatlanok nagy része koncentrálódik – írja a The Wall Street Journal.

A GSA rámutat arra, hogy az elmúlt néhány évben miként dolgoztak szövetségi portfóliójuk méretének minimalizálásán, és mennyire elkötelezettek ennek megvalósítása mellett. Azt mondják továbbá, hogy ha több finanszírozást kapnának a Kongresszustól, akkor felgyorsíthatnák ezeket az akciókat, tehát ezzel is több maradna a kasszában.

Piszkosul ki fognak akadni a dolgozók Trumpra, ennek súlyos következménye lehet

Donald Trump rögtön az első napján eltörölte a home office lehetőségét a közszfrérában. Bővebben→