Miközben a világ vezetői sorra nyilvánítják ki részvétüket az áldozat és a sérültek családjai felé, illetve megdöbbenésüket, elítélő véleményeket közölnek a Donald Trump ellen szombaton elkövetett erőszakos politikai merénylet kapcsán, többek között a médiában is elszámoltatások következhetnek, emellett már terjednek az összeesküvés-elméletek.
Elzavarnák az ízléstelen médiaszemélyiséget
Például a német közszolgálati csatorna, a ZDF egyik humoristájának kirúgását követelik abban a petícióban, amelyet a Berliner Zeitung idéz.
Az aláírók azt követelik Németországban, hogy távozzon pozíciójából az Európa legnagyobb közszolgálati műsorszórójának számító ZDF médiavállalatnál dolgozó Sebastian Hotz – művésznevén El Hotzo – humorista, miután ízléstelen posztot tett közzé a Donald Trump elleni támadásról.
Az Instagramon másfélmillió követővel rendelkező influenszer az X-en korábban azt írta, hogy hasonló csalódottságot érez a bérgyilkos elvétett lövése miatt, mint amikor lekéste az utolsó buszt.
Ugyan Hotz azóta törölte a tweetet, ám oldalain záporoznak az ítélkező vélemények, amelyekben követelik, hogy veszítse el állását a ZDF hivatásos szatirikusa, Jan Böhmermann csapatában, amelynek munkáját a közszolgálati műsorszolgáltatás fizeti.
A berlini lap egy másik cikke azt is felidézi, hogy nemrég a washingtoni ZDF stúdió vezetője, Elmar Theveßen Hitlerhez és Mussolinihez hasonlította Donald Trumpot.
Mint írják, a német ARD, a ZDF és a Stern újságírói évek óta egyenlőségjelet tesznek Trump és a diktátorok közé, de az egyesült államokbeli baloldali szélsőséges műsorszolgáltatók és demokrata politikusok kórusa is már többször a meggyilkolását követelték.
Most viszont az olvasók, nézők megelégelhetik ezeket a szélsőséges megnyilvánulásokat: a közszolgálati csatorna humoristájának lemondását követelő petíciót már közel kétezren aláírták a németeknél.
Egyre többen Biden visszavonulását sürgetik
A Trump elleni gyilkossági kísérlet négy hónappal a Fehér Házi választások előtt érthető módon sokkot okozott Amerikában, ahol a közhangulat a tetőfokára hágott.
Még a demokrata Joe Bidennel jó viszonyt ápoló Németországban is többen úgy vélekednek, hogy a támadás újabb ok a 81 éves elnök visszavonulására.
A Stuttgarter Zeitung az utca embereinek véleménye alapján úgy fogalmaz: Biden hagyja el a pályát, és tegye lehetővé a generációváltást, mivel nyilvánvalóan nincs ereje ahhoz, hogy a gyűlölet légkörét a remény üzenetével ellensúlyozza az amerikaiak és partnereik számára.
A pennsylvaniai lövöldözés a sivár jelen szimbóluma – írják.
A Kurier osztrák hírportál eközben vasárnap este az amerikai média híradásai alapján közölte: Donald Trump támadójának autójában később robbanóanyagot találtak a rendőrök, amelynek részleteiről egyelőre nem közöltek többet.
Elon Musk is nekiment a titkosszolgálatnak
Az USA-ban több republikánus és demokrata képviselő is határozottan bírálja a biztonsági erőket, előbbiek már bejelentették: a lehető leghamarabb tárgyalásra hívják Kimberly Cheatle titkosszolgálati igazgatót, valamint a belbiztonsági minisztérium és az FBI képviselőit – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Szerintük óriási kérdés, hogy a merénylő hogyan tudott láthatóan észrevétlenül feljutni egy épület tetejére, és onnan lövéseket leadni.
Nemcsak a politikusok, hanem a védelmi szakszolgálatok és a nyomozóhatóságok illetékesei is egymásnak mentek: az FBI egyik tisztviselője például újságíróknak azt mondta, hogy meglepő, hogy a gyanúsított több lövést is le tudott adni. Ezzel arra utalt, hogy komoly mulasztás történhetett a biztonsági intézkedéseknél és még kérdés, ez a kockázat fennáll-e.
A szövetségi rendőrség egy másik képviselője viszont úgy nyilatkozott, hogy "Nincs ok azt hinni, hogy a fenyegetés továbbra is fennáll" – idézi a Berliner Morgenpost.
Eközben az Oe24.at szerint Donald Trump közismert támogatója, a Tesla főnöke, Elon Musk is kiállt favoritja mellett, és a titkosszolgálat vezetőjének lemondását kérte.
Kampányolnak a támadással
Akadt olyan is, aki a Trump elleni akciót választási kampányfogásként használta fel rögtön a merényletet követően.
Például az Egyesült Államok volt németországi nagykövete, Richard Grenell, aki ígéretes jelöltnek számít az amerikai külügyminiszteri posztra, ha Donald Trump megnyeri a november 5-i választást.
Grennel az X-en szombat éjszaka azt posztolta, hogy „Donald Trump szó szerint egy golyót kapott érted. Ezért regisztrálj és szavazz erre az amerikai harcosra, ez a legkevesebb, amit tehetsz!” – amely kampányfogás ugyancsak megosztó volt a követők körében.
Terjednek a konteók, nő az aggodalom
A közösségi médiában gyorsan terjedni kezdtek azok az összeesküvés-elméletek, amelyek szerint a Trump-kampány szervezhette meg az incidenst, hogy új irányba fordítsa a fej-fej melletti elnökválasztási kampányt.
A „legelésző seb” Trump fülén legfeljebb légfegyvertől származhatott – idézi a Berliner Morgenpost többek véleményét az X-ről.
Elméletüket azzal támasztják alá, hogy a felvételek szerint az elnökjelölt a lövést követően kifejezetten várakozásra utasította ügynökeit, majd demonstratívan ökölbe szorította a kezét a közönség és a televíziós kamerák irányába, azt kiáltva: Harc!
Emellett a felvételeken többször is hallható Trump hangja, mielőtt leszállítják a színpadról, amint izgatottan mondja: "Hadd vegyem fel a cipőmet." – idézi a német napilap.
A Westdeutsche Allgemeine Zeitung ugyanakkor azt írja: ha Elon Musknak van még tisztessége, akkor azonnal blokkolja az X-en a gyors posztolások lehetőségét, hogy a jobb- és baloldaliak között ne terjedjen tovább a gyűlölet a rendkívül polarizált amerikai társadalomban, és a felfokozott hangulatú bejegyzések ne vezessenek megtorló akciókhoz.
Most már mindenkinek a politikában, a médiában és a társadalomban az a dolga, hogy vállalja a felelősséget, nehogy meggondolatlan kijelentésekkel tüzelje tovább a felháborító gépezetet – fogalmaznak.