Donald Trump mostantól megválasztott elnöke, míg januártól lesz beiktatott elnöke az Amerikai Egyesült Államoknak, ám várható, hogy legnagyobb ígéretei irányába már addig is komoly lépéseket tesz.
Ami számunkra nagyon fontos, hogy
Kapcsolódó
Trump az elsők között fogja Vlagyimir Putyint feltárcsázni annak érdekében, hogy véget érhessen az ukrajnai háború
– mondta az Economxnak Georg Spöttle szerdán.
A biztonságpolitikai szakértő szerint az USA új vezetője erős európai szövetségesként tekint Magyarországra, ami politikai és gazdasági szempontból is kivételes előnyökkel jár számunkra.
Egyértelmű a végeredmény, elsöprő a győzelem
Pennsylvania állam megnyerésével már hajnalban lehetett tudni, hogy Donald Trump lesz az új amerikai elnök, a délelőtt Floridában tartott beszéde már győzelmi beszéd volt – erősítette meg Georg Spöttle.
Mint mondta, már szó sincs arról, hogy fej-fej mellett haladnak a jelöltek, vagyis szerdára a végeredmény egyértelmű és nem múlik egy-két szavazaton.
Történelmi jelentőségű az is, hogy hamar kiderült Trump elsöprő győzelme. Így minél hamarabb elkezdődhet az építkezés, hogy ígérete szerint naggyá teszi Amerikát, ahol eljön az új aranykor – idézte.
Megvan a kémia, kiteljesedhet a békemisszió
A világpolitikai tervek közül kiemelte: az elnök egyik legfontosabb vállalása szerint véget vet a háborús konfliktusoknak – Oroszország és Ukrajna között, illetve a Közel-Keleten.
Spöttle felidézte: amikor legutóbb augusztusban Oroszországban járt, több hivatalos nyilatkozatot is kapott, amelyek szerint kivárják a választás eredményét és azt, hogy Amerika új vezetője miként teszi meg az első lépését feléjük.
Úgy fogalmazott, ha tisztelettel és partnerként közelít, akkor nyilvánvalóan a Kreml is így viszonyul hozzá, és eldőlhet Trump jövőbeni békemissziójának sikere.
Ezzel utalt arra is, hogy Joe Biden korábbi demokrata elnök a beiktatásakor – még a háború előtt – gyilkosnak nevezte Putyint, az eleve ellenséges hozzáállást pedig az orosz elnök nagyon rossz néven vette.
A Kreml bízik abban, hogy a két szuperhatalom kapcsolata új, egyenrangú alapokra helyeződik.
Emellett, az ukrán fronton mindkét háborús fél várja, hogy az óriási veszteségekkel járó vérontást be lehessen fejezni.
Mivel megvan a kémia Vlagyimir Putyin és Donald Trump között, komoly esély van arra, hogy szót értenek
– mondta.
Trump bebiztosítja magát már az elején
Georg Spöttle szerint ráadásul ennek látható jeleire nem is kell sokat várni, mivel Trump egyik első elnöki lépései között lehet, hogy felhívja Putyint a háború lezárása érdekében.
Ha ezt az ígéretét beváltja, azzal az elnöki ciklusa indításaként hatalmas megerősítést és támogatást biztosít magának, még Kamala Harris szavazóinak körében is, illetve Európában – húzta alá.
Emellett, ahogy azt korábban jelezte, a beiktatása előtt már minimalizálja a fegyverszállításokat és a számolatlan pénzügyi támogatást Ukrajnának, mert azok egy része ráadásul eltűnik. Például a Hamásznál, illetve közép-afrikai milíciáknál vagy mexikói drogkartelleknél is találtak már Ukrajnába küldött fegyvereket.
Elzárja a pénzcsapot, ami tetszik a szavazóknak
Mint idézte, az USA elnöke szerint az amerikai adófizetőknek semmi köze az ukrajnai háborúhoz, ezért fogja a NATO tagoktól is kikényszeríteni, hogy a GDP 2 százalékát mindegyikük fordítsa védelmi intézkedésekre, ne csak néhányan tegyék ezt, mint például Magyarország.
Ukrajna elnöke már minden bizonnyal aggódik, hogy megszűnik a korlátlan fegyverszállítás és nem jönnek majd a dollármilliárdok,
de ezt meg is kell szüntetni, mert minket, európai adófizetőket is érzékenyen érint, hogy az EU partner a pénzszórásban – mondta Georg Spöttle.
Szerinte amikor azt látjuk, hogy az ukrán jegybank elnöke vadonatúj luxusautót vesz, vagy Zelenszkij a háború kellős közepén luxusingatlanokat vásárol szerte a világon, felmerülnek kérdések.
Zelenszkij szedheti a sátorfáját
Kifejtette: Ukrajna vezetőjének már lejárt a ciklusa, amint béke lesz, választásokat kell tartani, amit nem fog megnyerni.
Egyrészt a pártján belül sem elégedettek a nacionalisták, míg a lakosság nagy része már gyűlöli őt a kényszersorozások és a rengeteg háborús áldozat, a hatalmas veszteségek miatt. Holott már rég le lehetett volna zárni a konfliktust.
Zelenszkijnek nincs win-win szituáció. Kompromisszumot kell kötnie, egy feladata lesz: aláírni az egyezményt, miszerint „területet békéért”, és utána el kell pucolnia az országból, mert nem lesz jó vége
– húzta alá.
Szívják a fogukat az EU-ban
Kitért arra is: az EU-ban, illetve Németországban szinte az apokalipszist vetítették előre azzal, ha Trump nyeri az elnökválasztást, míg szerinte mi a normalitást talaján állunk.
Az unióban félnek a Trump által képviselt patrióta gazdaságpolitikától, és szívják a fogukat amiatt, hogy megemeli a behozatali vámokat az európai termékekre, annak érdekében, hogy az amerikaiak otthoni árut vegyenek. Ezzel visszaeshet például a Volkswagen, a BMW eladása az USA-ban, ami a németországi autóiparnak és az uniónak – a kínai büntetővámok mellett – nem tetszik.
Ennél viszont fontosabb, hogy Trump győzelme nagyon felértékeli Magyarországot az ellenséges brüsszeli közegben is.
A jövőben, ha akarnak valamit Amerikából, már nem az EU-n keresztül fognak üzenni, hanem Orbán Viktort közvetlenül hívják fel, ez pedig minden magyar számára előnyt jelent
– közölte.
Pressman a karácsonyt sem várja meg
Elmondta azt is: az új elnökség menetrendszerűen visszahívja majd a diplomatáit, lecseréli a nagyköveteket, főkonzulokat, bár szerinte David Pressman a karácsonyt sem várja meg Magyarországon.
Trump tudja, hogy Pressman nem az ország barátja, sokat rúgott a magyar kormányba, fokozva a politikai megosztottságot. Ahelyett, hogy törekedett volna a két ország együttműködésére, elidegenített és rendszeresen támadott olyan, Brüsszelből már ismert vádakkal, mint a korrupció, a jogállamiság hiánya – mutatott rá.
Szerinte éppen ezért prioritása lesz Trumpnak, hogy mielőbb új nagykövetet küldjön hazánkba.
Felvirágoznak a gazdasági kapcsolatok
Ennek ellenére is, példásan jók a gazdasági kapcsolataink az Egyesült Államokkal, amelynek befektetői Németország mellett a legtöbb munkahelyet biztosítják Magyarországon.
Ezért
Trump győzelme gazdasági szempontból is előnyös lehetőségeket vetít előre, itt is eljöhet egy új aranykor, nagyon jó szövetségi viszonyra van esélyünk
– fogalmazott.
Az USA invesztíciókat, befektetéseket hoz, munkahelyeket teremt, illetve fellendülhet a turizmus, a kereskedelmi, védelmi és kulturális együttműködések. Megnyílik az út a magyar cégeknek, innovációkat vihetünk a tengerentúlra, akár az űrkutatásban például a NASA-val lehet komoly együttműködésünk – sorolta Georg Spöttle.
Javulhat a közbiztonság Amerikában
Az is számít a kiutazó vagy kint élő magyaroknak, hogy az USA-ban javulni fog a közbiztonság, hiszen az új elnök ígérete szerint nagyobb hangsúlyt kap a határvédelem és az illegális migráció megállítása.
Sokat romlott a közbiztonság a Biden-adminisztráció alatt, nagyon megugrott a bűncselekmények száma, amelyek egy részét illegális bevándorlók követték el, és teret nyertek a drogkartelek.
Az USA-ban körülbelül Magyarország lakosságának a dupláját teszi ki az illegális migránsok száma, akik feketén dolgoznak, ezért a határvédelemmel Trump a feketegazdaságot is felszámolná, amely évente 80 milliárd dolláros veszteséget okoz a költségvetésnek – vázolta.
Sok milliárd forintot veszíthetnek a magyarok az amerikai elnökválasztással
Furcsa belegondolni, hogy miközben az Egyesült Államok választópolgárai a legkülönfélébb egyéni szempontok alapján választják ki a számukra rokonszenves elnökjelöltet, ezek a teljesen szubjektív, a gazdasági racionalitást kevésbé a homloktérben tartott egyéni döntések mennyire kihatnak az olyan, a globális piaci folyamatoknak végletesen kitett országok működésére, mint amilyen hazánk is.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!