Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette azokat a vámtarifákat, amelyekkel több mint 180 országnak és területnek kell szembesülnie új kereskedelmi politikájában. A bejelentés hatására a részvények zuhantak, és ez arra késztette a befektetőket, hogy biztonságosnak vélt eszközökben keressenek menedéket.

Az elemzők általában pesszimistán fogadták a bejelentést, és egyesek még a recesszió fokozott kockázatát is jósolták az Egyesült Államok számára – írta a CNBC.

Tai Hui, az APAC vezető piaci stratégája:

Ha a bejelentett vámtarifák sokáig fennállnak, jelentős hatással lehetnek az inflációra, mivel az Egyesült Államok a költségeket a fogyasztókra hárítja. A vámok mértéke aggodalomra ad okot a növekedési kockázatokkal kapcsolatban. Az amerikai fogyasztók csökkenthetik kiadásaikat a drágább import miatt, a vállalkozások pedig késleltethetik a tőkekiadásokat.

David Rosenberg, a Rosenberg Research elnöke és alapítója

Nincsenek nyertesei a globális kereskedelmi háborúnak. Az egészet először a külföldi gyártók fogják viselni, aztán ennek nagy része átkerül a fogyasztókhoz, így több hónapig jelentős ársokk vár az amerikai háztartásokra.

Még az elemzői vélemények sorának nincs vége, de Szijjártó Péter következetes maradt, ismét Brüsszelt hibáztatta Trump vámjai miatt. A külügyminiszter szerint az Európai Bizottság nem tett eleget annak érdekében, hogy időben tárgyaljon az amerikai kormánnyal, ideológiai kérdést csinált egy gazdasági ügyből.

Anthony Raza, az UOB Asset Management Multi-Asset Strategy vezetője

A legszélsőségesebb számokkal álltak elő, amelyeket fel sem tudunk fogni. Az időzítést illetően reménykedtünk abban, hogy lesz idő tárgyalásokra vagy bármi másra. De úgy tűnik, hogy az időzítés sokkal rosszabb, mint a mi forgatókönyvünk volt.

David Roche, stratéga

Ezek a tarifák nem átmeneti jellegűek, hanem Trump elnök meggyőződésének alapját képezik. A globalizációtól az izolacionista, nacionalista politikák felé való elmozdulást jelzik – és nem csak a gazdaság számára. A folyamat több évig fog tartani, és évtizedekig érezhető lesz. A vámok nemcsak az Egyesült Államok, és az EU recesszióját okozzák majd.

Az amerikai elnök és stábja teljes meggyőződéssel vallja, hogy az Egyesült Államok válságos és rendkívül sebezhető helyzetben van, amit bármilyen áron meg kell változtatni: akár gazdasági sokkterápia árán is – nyilatkozta az Economxnak Tatár Mihály, az Oeconomus vezető elemzője. A szakértő szerint a Trump elnök által meghirdetett „felszabadulás napja” teljesen kiszámíthatatlan gazdasági átrendeződést hozhat, miközben az arany árfolyama újabb rekordra emelkedett.

Shane Oliver, az AMP vezető közgazdásza

Hozzávetőleges számításunk szerint az április 2-i bejelentés az Egyesült Államok recessziójának kockázatát, amely jelenleg 40 százalék körül mozog, megemelte, és a globális növekedés 2 százalék felé tolódik a jelenlegi körülbelül 3 százalékról, attól függően, hogy mennyire lesznek jelentősek a megtorló intézkedések, és hogy az olyan országok, mint Kína, hogyan reagálnak.

Tom Kenny, az ANZ vezető nemzetközi közgazdásza

A ma bejelentett amerikai kölcsönös vámok rosszabbak a vártnál. Az inflációval indexált kötvények hozama magasabb lett, a részvényeket pedig a bejelentést követően eladták.

Trump 20 százalékkal Magyarországot is megsarcolta – mi lesz most, nagy a baj?

Donald Trump amerikai elnök magyar idő szerint szerda későn este bejelentette az elmúlt 90 év legnagyobb protekcionista intézkedéseit. Az Egyesült Államok 34 százalékos vámot vet ki Kínára, Japánnak 24 százalékos tarifát kell fizetnie. Az Európai Unió 20 százalékot kapott, míg az Egyesült Királyságot 10 százalékos vámmal sújtotta. De mit érezhet majd meg ebből a magyar gazdaság, azon túl, hogy „Brüsszel”?