Az intézkedést három korábbi incidens miatt ítélték szükségesnek, illetve a belbiztonsági minisztérium is figyelmeztetést adott ki a választási infrastruktúrát érintő fenyegetések miatt.

A hét elején a Washington állambeli Vancouverben felgyújtottak egy szavazóurnát, amelyet a korai szavazáshoz használtak, az eset miatt több száz voksot meg kellett semmisíteni. Hasonló incidens történt az Oregon állambeli Portlandben is.

November 5-én, kedden elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, továbbá újraválasztják a 435 tagú képviselőházat és a 100 tagú szenátus egyharmadát, valamint 11 államban kormányzót is választanak.

A választás napját megelőző napokban lehetőség van korai voksolásra, ennek keretében már több tízmillióan leadták szavazatukat.

A Nemzeti Gárda készültségét azért is erősítetteék meg, mert nem akarnak újra olyan eseményeket, mint ami a 2020-as választások után történt.Az Amerikai Egyesült Államok Capitoliumának ostroma 2021. január 6-án történt, amikor Donald Trump amerikai elnök támogatói Washingtonban gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a 2020-as elnökválasztás eredményei ellen, és támogassák Trump követelését Mike Pence alelnökkel és a Kongresszussal szemben, hogy utasítsák el a megválasztott elnök, Joe Biden győzelmét.Eleinte a tüntetők a Save America tüntetésre gyűltek össze, majd a tüntetők tömege a Kongresszus épületéhez (Capitolium) vonult és megrohamozta azt. Megtámadtak rendőröket, az épület dolgozóit és az éppen folyamatban lévő gyűlés tagjait az épület biztonságos pontjaira menekítették vagy evakuálták. Az események során összesen öten vesztették életüket. A Trump által összehívott tömeg január 5-én és 6-án gyűlt össze Washingtonban, ahol az akkor már volt elnök megismételte kijelentéseit és azt mondta, „ha nem küzdötök, mint a pokol, már nem lesz országotok.”Több, mint kétezer ember jutott be az épületbe, akik közül sokan kárt tettek az épületben vagy el is loptak tárgyakat. Megrongálták és kirabolták Nancy Pelosi házelnök és más képviselők irodáit.Trump nem volt hajlandó a helyszínre küldeni a Nemzeti Gárdát, hogy megfékezzék a zavargásokat. Később egy Twitteren megjelentetett videóban megismételte, hogy a választást elcsalták, de felszólította követőit, hogy „menjenek haza békében”. Kormányellenes csoportok, mint az Oath Keepers, a Proud Boys és a Three Percenters legalább 30 tagját vád alá helyezték összeesküvésért, amiért megtervezték a támadást a Capitolium ellen.