Levélben fordult az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (Office of Foreign Assets Control, OFAC) a globális svájci óriásbankhoz, az UBS-hez.

Az amerikai szankciós ügynökség azokat az orosz ügyfeleket kívánja ellenőrizni, amelyek a Credit Suisse felvásárlásával kerültek az UBS-hez

értesült a Reuters.

A Credit Suisse 2023 márciusában omlott össze, miután korábban kémkedéssel és pénzmosási botrányokkal hozták összefüggésbe. A bank ügyfeleit akkor átvette az UBS, a svájci bankfelügyelet pedig szigorúbb szabályozást irányzott elő, hogy megakadályozza a hasonló eseteket.

Most az UBS a gyanús pénzmozgások és számlák zárolásával igyekszik elejét venni a vizsgálódás nyomán esetlegesen várható szankciós büntetéseknek 

– mondták az ügyet ismerő források a csatornának.

Egyelőre nem világos, hogy mennyi problémás orosz eredetű pénz parkol jelenleg a UBS-nél. A nagyságrendet azonban érzékelteti, hogy 2022-ben a Credit Suisse akkori vezérigazgatója úgy nyilatkozott: a bank által kezelt pénz 4 százaléka köthető orosz ügyfelekhez. Ez körülbelül 35 milliárd dollárnak felel meg.

Az Egyesült Államok szigorúan ellenőrzi az Oroszország elleni szankciók végrehajtását. Több ország pénzintézeteit ellenőrizték már ezügyben. 
Svájccal már korábban is összetűzésbe kerültek az orosz pénzek azonosítására és kiszűrésére tett erőfeszítések, pontosabban azok hiánya miatt. Washington egyik fő kifogása az, hogy Svájcban nincsen olyan törvény, amely előírná az ingatlanok, például egy lakás vagy cég valódi tulajdonjogának bejelentését. Pedig ez egyértelművé tenné, hogy például a tulajdonost sújtják-e szankciók.
Az OFAC amiatt aggódik, hogy Svájcot nem csak Oroszország, de Irán és más országok is felhasználhatják tiltott finanszírozásra.