A Nemzetgazdasági Minisztérium felülvizsgálta az egyszerűsített foglalkoztatás szigorított szabályozását a mezőgazdasági munkavégzés esetében. A szakmai szervezetekkel történt egyeztetést követően – amennyiben a Parlament elfogadja – 2026. január elsejétől az ilyen formában ledolgozható munkanapok száma a jelenlegi, legfeljebb százhúsz napon felül, még kilencven nappal egészülhet ki, az emelt munkanapok számára vonatkozóan magasabb közteher fizetése mellett.
A módosítás érinteni fogja az alkalmi munka szabályozását is, a jövőben nem lesz korlát, hogy egy munkáltatónál csak 90 napot dolgozhat a munkavállaló alkalmi munkavégzés keretében.
Az egyszerűsített munkavállalás napidíja a mezőgazdasági idénymunka esetén
- 120 napig napi 2200 forint,
- a 120 nap feletti alkalmazás esetén napi 3300 forintba fog kerülni.
A kormány folyamatosan figyeli a munkaerő-piaci folyamatokat, annak szabályozását úgy alakítja ki, hogy a munkavállalók és munkáltatók érdekeit is érdemben figyelembe veszi.
- A tavalyi évben 20 és 44 ezer fő között mozgott a mezőgazdasági idénymunkára bejelentettek száma, a 120 nap feletti munkavégzési igénnyel érintett létszám mintegy 4500 főt tett ki, ami indokolja az agrárágazat esetén a szabályozás könnyítését.
Az egyszerűsített foglalkoztatás korábbi módosítására azért került sor, mert a foglalkoztatási adatok azt mutatják, hogy ez a foglalkoztatási forma túlságosan elterjedt a munkaviszony rovására, mivel az eredetileg alkalmi jellegű, illetve idényjellegű foglalkoztatás rugalmas szabályozását egyes foglalkoztatók gyakran a rendes munkaviszonyban történő foglalkoztatás kiváltására használják.
Az egyszerűsített foglalkoztatás több mint tíz évvel ezelőtti bevezetésénél a kormány néhány tízezer fővel számolt, ugyanakkor 2024-ben átlagosan több mint 300 ezer fő dolgozott ebben a foglalkoztatási formában.
Egy munkaalapú társadalomban, a munka megbecsülése elsődleges, így nem engedhető meg, hogy magyar munkavállalók hosszú évek egybefüggő munkavégzése után ne minősüljenek társadalombiztosítási szempontból biztosítottnak azért, mert bizonyos foglalkoztatók visszaélésszerűen alkalmazzák a hatályos jogszabályokat, így szerezve versenyelőnyt a tisztességesen foglalkoztató jogkövető vállalkozásokkal szemben
Az egyszerűsített foglalkoztatás jogintézménye kiváló eszköz a rugalmas foglalkoztatási igények kielégítésére, de annak visszaélésszerű felhasználása minden szereplő – azaz a munkavállaló, a tisztességes jogkövető foglalkoztató, és az állam – érdekeivel is ellentétes.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az agráriumban tervezett módosítását a Parlament tavaszi ülésszaka alatt fogja benyújtani.
Így látják a munkáltatók, ekkora béremelést terveznek
A Profession.hu felmérése szerint tízből hat munkáltató tervez béremelést 2025-ben. Átlagosan 8,4 százalékkal növelnék a fizetéseket. Itt vannak a részletek >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Ezt Erdogannak se nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Itt az OTP rendkívüli tájékoztatása: jöhet a visszavásárlás

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga
