Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) megkezdte a 2023. évi felhasználások után járó jogdíjak kifizetését.

Az audiovizuális, televíziós ismétlési és internetes jogdíjak most kifizetett összege csaknem 1 milliárd forint.

Az EJI összesen 136 ezer magyar és külföldi előadóművész számára állapított meg jogdíjat, a tíz legnagyobb jogdíjösszegű szereplő díjazása együttesen meghaladja az 53 millió forintot – áll az egyesület közleményében.

Mint írják, az EJI csaknem 20 ezer produkció együttesen 2,3 millió adáspercének adatait dolgozta fel. Az M2, M5, Duna, RTL, TV2, TV4, HBO és FILM+ csatornákon sugárzott régi és új, magyar és külföldi filmek, televíziós sorozatok eredeti szereplői mellett a szinkronművészek is részesültek jogdíjban. Ezen a jogcímen az EJI 384 millió forintot osztott fel, a tíz legmagasabb jogdíj együttes összege megközelíti a 8 millió forintot.

A televíziók saját gyártású műsorainak ismétléseként tavaly sugárzott produkciók feldolgozása során az EJI összesen 420 millió forint jogdíjat állapított meg. A hazai televíziók által megrendelt produkciók szereplői általában magyar előadóművészek, ezért a jogdíjnak a túlnyomó része őket illeti. Az EJI ebben az időszakban mintegy 9000 műsor adatát dolgozta fel. A műsorok összesített időtartama 400 nap, azaz 13 hónap. A tíz legmagasabb összegű jogdíj meghaladja az ötvenmillió forintot.

A streaming szolgáltatók által megfizetett jogdíj felosztása során az EJI csaknem 150 ezer felvétel összesen 7,5 milliárd elhangzásának adatát dolgozta fel, amelynek eredményeként mintegy 200 millió forint jogdíjat osztott fel.

Ebben az időszakban a legtöbbször meghallgatott előadó dalai 150 milliónál is többször jutottak el a magyar előfizetőkhöz. A leghallgatottabb dalok között nagyon sok a magyar felvétel, 2023-ban, a 20 leggyakrabban játszott felvétel 90 százaléka magyar előadó produkciója volt.

Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület a zenészek, színészek, táncosok, artisták jogait érvényesítő egyesület, amit az előadók hoztak létre. A televíziók, rádiók és más felhasználók az előadóknak felvételeik felhasználásáért jogdíjat fizetnek, amelyet Magyarországon a hazai és külföldi előadók nevében az EJI szed be és fizet ki részükre. Az EJI-nek csaknem 4000 tagja van, 2023-ban 2,7 milliárd forint jogdíjat osztott fel a magyar és külföldi előadók között.