Ausztrália kilépése után Szaúd-Arábia az egyetlen ország, amely pályázik a négyévente, 2034-ben megrendezésre kerülő torna megrendezésére, így a 2022-es katari világbajnokság után visszatérhet a sportesemény az Arab-félszigetre. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) várhatóan december 11-én dönt a 2030-as és a 2034-es világbajnokság helyszínéről.
A FIFA-kongresszuson, amelyet nem személyesen, hanem virtuálisan tartanak, megerősítik a 2026-os amerikai, kanadai és mexikói világbajnokságot követő két következő tornára vonatkozó terveket, a tagszövetségeket pedig felkérik, hogy hagyják jóvá a már előre elrendeltet.
A ma délutáni online találkozón 210 FIFA-nemzetet kérnek fel arra, hogy erősítse meg Szaúd-Arábiát a 2034-as esemény házigazdájaként. A közfelkiáltással történő szavazás során várhatóan egyéni szavazatok nélkül születik döntés. A norvég szövetség jelezte, hogy tartózkodni fognak, de a német szövetség múlt héten bejelentett támogatása azt jelzi, hogy bármilyen ellenállás csak szimbolikus lesz – hangsúlyozta a The New York Times.
A verseny kezdettől fogva korlátozott volt, mert a FIFA előírja, hogy a 2034-es tornát Ázsiában vagy Óceániában rendezzék meg. Ausztrália visszavonult, miután úgy döntött, hogy a következő években más sporteseményekre összpontosít. Lehetséges, hogy más nemzetek is haboztak licitálni, mivel Szaúd-Arábia kész dollármilliárdokat fordítani a futball-infrastruktúrára, valamint a FIFA-val való szoros kapcsolatára.
A szaúdi kormány többségi tulajdonában lévő Aramco olajóriás a 2026-os észak-amerikai világbajnokság és a 2027-es brazíliai női világbajnokság szponzora.
2026-tól a világbajnokság a tervek szerint 32 helyett 48 csapattal bővül, ami jelentősen megnöveli a rendező nemzetekkel szembeni követelményeket. Ennek megfelelően az idei eseménynek az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada közösen ad otthont. Majd 2030-ban a FIFA azt tervezi, hogy a világbajnokság századik évfordulóját példátlan módon, több kontinensen ünnepli: Argentínában, Uruguayban, Paraguayban, Spanyolországban, Portugáliában és Marokkóban.
Lesz alkohol?
Az együttműködési pályázatok hátterében Szaúd-Arábia 2034-re szóló egyéni törekvése ambiciózus. A királyság nem fedte fel terveinek költségbecslését. Katar 2022-ben körülbelül 200 milliárd dollárt költött a rendezésre, bár ez az összeg olyan projekteket is tartalmazott, mint például egy új földalatti vasút, amely a torna nélkül is megépült volna.
A szaúd-arábiai világbajnokság egyik legnagyobb kérdése az, hogy felszolgálnak-e alkoholt. Míg az alkohol árusítása és fogyasztása általában tilos az országban, a szabályokon némileg lazultak. Szaúd-Arábia 2024 elején nyitotta meg első italboltját Rijádban, bár ez szigorúan nem muzulmán diplomaták számára készült, és semmi sem utal arra, hogy az ország bővíteni tervezné a kínálatát
– hangsúlyozta írásában a Bloomberg.
Stadionok a semmiből
Szaúd-Arábia tervei között szerepel, hogy öt városban 15 stadiont alakítsanak ki a világbajnokságok lebonyolítására. Tizenegyet a semmiből építenének meg, négyet pedig a FIFA-szabványoknak megfelelően frissítenének. A helyszínek többsége a fővárosban, Rijádban található. További fogadó városok Jeddah, Al Khobar, Abha és Neom, egy új városi terület északnyugaton.
A királyság közölte, hogy több mint 230 ezer szállodai szobát kíván biztosítani a szurkolók és csapatok számára a fogadó városokban, és dolgozik a légi kapacitás bővítésén.
Szaúd-Arábia jövőre szándékozik elindítani második zászlóshajója, a Riyadh Air légitársaságát is azzal a céllal, hogy 2030-ig több mint 100 célállomáshoz csatlakozzon, és évente 100 millió utazót szolgáljon ki.
Kapcsolódó
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!