A statisztikai hivatal pénteki becslése szerint az augusztussal véget ért három hónapban is 0,2 százalékkal nőtt a brit gazdaság teljesítménye a májusban zárult összehasonlító háromhavi időszakkal összevetve.

A brit hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltató szektor 0,1 százalékkal bővült augusztusban az előző hónaphoz képest, és szintén 0,1 százalékkal nőtt az augusztussal zárult három hónapban.

A szolgáltatások adták az augusztusi havi összevetésű GDP-növekedés fő hajtóerejét.

A szolgáltatási ágazat 0,1 százalékos háromhavi növekedése ugyanakkor jelentős lassulás, mivel a júliusban véget ért három hónapban még 0,6 százalékos növekedést mértek. A lendület viszonylagos gyengülését a legutóbbi aktivitási adatok is jelezték.

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) legfrissebb felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 52,6 volt szeptemberben az augusztusi 53,8 után.

A kompozit adaton belül a szolgáltatási ágazat szeptemberi aktivitási indexe jelentősen, 52,4-re csökkent az augusztusban mért 53,7-ről.

Az 50 feletti BMI-indexek mindazonáltal a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 52,6-os szeptemberi kompozit adat és az 52,4-es szolgáltatási mutató továbbra is a brit üzleti szektor teljesítményének viszonylag robusztus növekedésére vall.

A brit statisztikai hivatal szerint a termelőszektorok kibocsátási értéke augusztusban 0,5 százalékkal emelkedett havi összevetésben a júliusi 0,7 százalékos visszaesés után, ugyanakkor stagnált az augusztussal zárult három hónapban.

A vegyes képet mutató új növekedési és aktivitási adatokat a Bank of England monetáris tanácsa várhatóan figyelembe veszi novemberi kamatdöntő ülésén.

A brit jegybank a korábbi kiugróan magas inflációs ütemek környezetében 2021 decemberétől – 0,10 százalékos mélységi kamatrekordról indulva – tizennégy kamatemelést hajtott végre. A szigorítási ciklus végére elért 5,25 százalékos alapkamat 16 évi csúcs volt.

A Bank of England ugyanakkor augusztusban – négy év óta először – kamatcsökkentést jelentett be, negyed százalékponttal 5,00 százalékra csökkentve az irányadó rátát.

Szeptemberben nem módosult az alapkamat, de az általános elemzői és piaci várakozás szerint a brit jegybank novemberben folytatja kamatcsökkentési ciklusát, tekintettel a meredeken csökkenő inflációra és a lanyha reálgazdasági növekedésre.