Lehullott a lepel: egy görbe éjszaka során szánhatták el magukat az ukránok a végzetes lépésre
Egy átmulatott tiszti éjszaka során születhetett meg az Északi Áramlat gázvezetékének felrobbantásának terve. Zelenszkij le akarta fújni az akciót, de főparancsnoka megtagadta az utasítást – állítja a Wall Street Journal.2022. szeptember 26-án az Oroszországból Németországba vezető, Balti-tenger alatt húzódó Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékeit több robbanás is érte, ami megszakította a gázellátást.
Meglett, aztán eltűnt az Északi Áramlat feltételezett robbantója
A német főügyész elfogatóparancsot adott ki egy ukrán állampolgár ellen az Északi Áramlat 2022 szeptemberében történt felrobbantásával kapcsolatban. A gyanúsított, Volodimir Z. utolsó ismert tartózkodási helye Lengyelországban volt.A WSJ-cikk sugallata szerint a holland hírszerzés képes volt az ukrán vezetés legfelsőbb köreiben olyan emberi forrást toborozni, aki gyakorlatilag a teljes terv birtokában volt (ha elfogadjuk, hogy írásban semmi sem került rögzítésre), vagy pedig olyan lehallgatási kapacitásokkal rendelkezik, ami valamely ezzel kapcsolatos megbeszélés rögzítésére volt alkalmas.
a tagadható akciók egyik fontos történelmi tanulsága, hogy a hivatalos döntéshozási struktúrákon kívül igyekeznek azokat megszervezni, nem pedig azon belül, mert a tagadhatóság így valósítható meg. Az ukrán vezérkari főnök közvetlen részvétele felettébb szokatlan megoldás lenne.
Kemény János furcsának találta, hogy a források egyáltalán nem szólnak arról, hogy az ukránok honnan vették a robbantáshoz szükséges eszközt, mert az ilyesmi nem kereskedelmi forgalomból elérhető felszerelés.
Kapcsolódó
„Ha valóban búvárokkal vitték le az eszközt egy vitorlás hajóról, ahogyan a cikk sugallja, ennek eléggé kicsinek kellett lennie ahhoz, hogy néhány ember képes legyen szállítani és komolyabb feltűnés nélkül a hajóra vinni. Egyúttal jelentős robbanóerejűnek kellett lennie és megbízhatóan működnie az elért eredményhez, ami egy hosszabb fejlesztést sugall”.
A nyilvánosság felé elérhetővé tett korábbi becslések viszont még arról szóltak a Guardian írása szerint, hogy kb. 500 kg-os töltetekről volt szó és négy helyen kellett elhelyezni.
A John Lukács Intézet tudományos munkatársa figyelemre méltónak találta, hogy a cikk szerint
az amerikai fél jelezte közvetlenül a fenntartásait az ukrán féllel, nem pedig a németek, holott az ő projektjük volt a gázvezeték, és az Egyesült Államok ellenezte annak megépítését, szankciókat is életbe léptetett az Északi Áramlat 2 vezetéket építő cég ellen.
Kemény János szerint az is megválaszolásra váró kérdés, hogy miért Németországból származó vitorlással hajtották végre a feladatot, mivel a németeknek fűződik a legkomolyabb érdeke ahhoz, hogy felderítsék a szabotázs hátterét, és
az elérhető hírek szerint elmaradt a keletkezett nyomok eltüntetése is, ami nehezen összeegyeztethető a cikk szerint komoly tapasztalatokkal rendelkező, különleges műveleti hátterű legénységgel.
A szakértő hangsúlyozta: a vitorlás lengyel ellenőrzése pedig leginkább csak kérdéseket vet fel. Nem kizárható, hogy a CIA tudhatott a szabotázsakcióról, de a szerepükkel kapcsolatban, illetve a cikk szélesebb állításaival kapcsolatban elmondható, hogy semmiképpen sem adnak végleges választ az Északi Áramlat vezetékek felrobbantására.
A holland kormány kiáll Ukrajna mellett
Hollandia Ukrajna iránti változatlan elkötelezettségét hangoztatta pénteken Dick Schoof miniszterelnök, és leszögezte: kormánya az Északi Áramlat-1 és Északi Áramlat-2 gázvezeték felrobbantásával kapcsolatban megvárja a német hatóságok vizsgálatának eredményeit.– Nagyon fontos, hogy véget vessünk Oroszország Ukrajna elleni támadásainak, ez Európa és Hollandia érdeke is; az Ukrajna iránti támogatás ebben az összefüggésben értendő – fejtette ki a kormányfő a hágai kabinetülést követő sajtótájékoztatóján a témáról feltett kérdésre válaszolva.
Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter szintén nem kívánta kommentálni azon állításokat, amelyek szerint Ukrajnának is köze lehet a gázvezetékek felrobbantásához.
– Úgy gondolom, ki kell állnunk Ukrajna támogatása mellett – szögezte le ő is, és ugyanígy foglalt állást Caspar Veldkamp külügyminiszter.
A német ügyészség a héten egy ukrán állampolgár ellen adott ki elfogatóparancsot az ügyben. Az ukrán elnöki hivatal viszont csütörtökön képtelenségnek nevezte, hogy Kijevnek köze lenne a szabotázsakcióhoz – írta meg az MTI.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!