Az európai élve születések száma 2022-ben érte el a kritikus szintet 1960 óta. Abban az évben mindössze 3,88 millió csecsemő született az EU-ban, ami a 4 milliós lélektani határt igencsak alulról súrolta. Ez pedig azt is jelenti, hogy ezzel az unióban vált az egyik legalacsonyabbá a termékenységi ráta, amelyet az egy nőre jutó élve születések számaként határoznak meg.
Összehasonlításképp: 1990-ben még 5,1 millió gyermek született az EU-ban. Ez volt az utolsó olyan év, amikor a születések száma meghaladta az 5 milliót.
A termékenységi arányszámok azonban igencsak eltérnek szerte Európában – írja összeállításában az Euronews. Az unió egészét nézve az átlag 1,46, ezen belül a legmagasabb termékenységi rátával Franciaország büszkélkedhet (1,79), a teljes európai képet szemlélve pedig Georgia és Moldova viszik a prímet. Míg előbbi országban egy nőre átlagosan 1,83 gyermek jut, utóbbiban 1,81.
A sereghajtók az EU-ban, ahol a legkevesebb gyermek születik:
- Málta (1,08);
- Spanyolország (1,16);
- Olaszország (1,24).
A termékenységi ráta az elmúlt 20 évben sokat változott a tagállamokban: 2002 és 2022 között a 27 uniós tagállamból 13-ban csökkent. A legjelentősebb termékenységi arányszám csökkenés Írországban és Finnországban következett be, mindkét ország több mint 0,4 százalékponttal esett vissza. Ezzel szemben Csehországban, Romániában és Bulgáriában volt a legnagyobb növekedés, egyenként több mint 35 százalékkal.
Totális sokk: brutálisan zuhan Magyarországon a születések száma
Idén augusztusban 13 százalékkal kevesebb gyermek született, mint tavaly ugyanekkor.A részletekről ITT írtunk bővebben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!