Európa az ukrajnai orosz invázió óta a leghidegebb télnek néz elébe, ami az energiaköltségek emelkedését eredményezheti, mivel a kontinens a szokásosnál gyorsabban meríti ki gáztartalékaithívta fel a figyelmet a Bloomberg. 

Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ adatai szerint a hőmérséklet márciusig többnyire az elmúlt két évben mért szintek alatt marad. A Maxar Technologies úgy véli,  ez valószínűleg az ukrajnai háború kezdete óta a legmagasabb szintre fogja emelni a fűtés miatti energiakeresletet.

A kontinens meglehetősen érzékeny az időjárási zavarokra, egy hideg tél még nagyobb nyomást gyakorolna az amúgy is magas gáz- és áramárakra. Ez ráadásul egybeeshet az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás leállásával, ami január 1-jétől lép életbe, éppen akkor, amikor a hőmérséklet jellemzően a legalacsonyabb szintre esik.

A fagyos időjárás és a gyenge szélviszonyok ebben a hónapban máris a szokásosnál gyorsabban apasztották a gázkészleteket. Ez aggodalomra ad okot a tél végi és a jövő nyári feltöltéssel kapcsolatban is.

Mindemellett az Oroszország és Ukrajna közötti harcok eszkalálódása tovább növeli Európa energetikai kockázatait

– mutatott rá a portál.

A Maxar meteorológusai enyhébb időjárásra számítanak Észak- és Közép-Európában, az esetleges hidegebb hőmérsékletek elsősorban délre, például Olaszországra és a Balkánra összpontosulnak.

Magyarországon az Energiaügyi Minisztérium közlése szerint  már az ősz elejére teljesült az uniós elvárás szerinti 80 százalékos töltöttségi mutató a gáztárolóknál.  

A hazai földgáztárolók töltöttségi aránya november elején 91 százalékos volt.