A Donald Trump által az Európai Uniós termékekre kivetett 20 százalékos vám közvetlen hatása félelmet keltett a blokk nehéz helyzetbe került gyártóinak kilátásaival kapcsolatban, akik már most is tántorognak az autókra és acélra kivetett amerikai adók miatt. 

Jön az árucunami: Amerika helyett Európa

Van egy másik, hatalmas veszély, amellyel most szintén szembe kell néznie Európának. Az amerikai elnök ugyanis Pekingre „viszonossági”, 34 százalékos vámot vetett ki, a korábbi 20 százalékos tarifán felül.
Ráadásul Donald Trump megcélozta azokat az országokat is, amelyeken keresztül a kínai vállalatok termékeiket az Egyesült Államokba irányítják, köztük Vietnámot, amelyre új, 46 százalékos vám vonatkozik.
Robin Winkler, a Deutsche Bank németországi vezető közgazdásza a Financial Timesnak kifejtette, hogy az Ázsiát ért azonnali kereskedelmi sokk valószínűleg visszahat majd Európára.
A kínai gyártók megpróbálják majd az eddigieknél jóval több terméküket eladni Európában és másutt, mivel „egy félelmetes vámfallal szembesülnek az Egyesült Államokban”.
Az Európai Bizottság új sürgősségi vámokat készít elő, hogy reagáljon. Védintézkedéseket kell tennünk több iparágunk esetében. Nagyon aggódunk amiatt, hogy ez egy újabb feszültségpont lesz Kínával szemben. Nem számítok arra, hogy megváltoztatják a többletkapacitás exportálási modelljét
– mondta el a nemzetközi gazdasági portálnak egy magas rangú EU-diplomata, egyben hozzátette, hogy az EU már 35 százalékos vámot szabott ki a kínai elektromos járművekre, és lehetséges, hogy Brüsszelnek „sokkal magasabb” tarifákat kell alkalmaznia más termékeknél.

Aggódik a francia elnök

Emmanuel Macron arra figyelmeztetett, hogy

az ázsiai országokra kivetett magas amerikai illetékek arra késztethetik őket, hogy többletkapacitásukat Európába irányítsák át, ami súlyos következményekkel járhat a kontinens iparára nézve.

Andrzej Szczepaniak, a Nomura közgazdásza megjegyezte, hogy

a Kínára kivetett amerikai vámok „sokkal nagyobbak, mint azt sokan – köztük mi is – várták”. Ennek következtében megnőtt az Európába irányuló a kínai árudömping kockázata.

A tisztviselők azt mondták a Financial Timesnak, hogy készek újra cselekedni.
Bezárhatjuk piacainkat egy váratlan, hirtelen beáramló import miatt. Ez egy ideje megvan az acél esetében, és meglátjuk, szükségünk lesz-e rá más ágazatokban is 
– mondta a Bizottság egyik magas rangú tisztviselője.
A korábbi tapasztalatok azonban azt mutatják, milyen nehéz felvenni a harcot a kínai támogatott termelés ellen.
Az EU acéltermelése 2024-ben csökkent, míg más országok tovább bővítették a termelést.
Az OECD legfrissebb adatai szerint a globális acéltöbbletkapacitás a 2024-es becslések szerint 602 millió tonnáról 2027-re 721 millió tonnára nő, ami több mint ötszöröse az EU acéltermelésének. 
Clemens Fuest, az Ifo Institute, német gazdaságkutató intézet elnöke szerint

az a súlyos csapás, amelyet Trump Kínára mérne, kétszeres csapást jelent a német ipar számára. Az ázsiai ország megpróbálna többet eladni más piacokon, és ezzel további nyomást gyakorolna a német vállalatokra, miközben valószínűleg kevesebb német gyártmányú terméket vásárolna saját gazdasági gondjai miatt.

Európa legrosszabb gazdasági rémálma valóra vált
– írta az ING globális makrogazdasági vezetője, Carsten Brzeski ügyfeleinek küldött üzenetében, melyet a Financial Times idézett.

Válságülést tartott a kormány, 46 százalékot kaptak Trumptól: Maradjanak nyugodtak!

A kormányfő hangsúlyozta: változatlan a cél, hogy idén legalább 8 százalékos GDP-növekedést érjen el Vietnám.